Autorzy książek mogą zgłaszać się po pieniądze za wypożyczenia biblioteczne

Autorzy książek mogą zgłaszać się po pieniądze za wypożyczenia biblioteczne

Przegląd

Jak informuje MKiDN, autorzy książek po polsku i tłumaczeń na język polski, a także ich spadkobiercy, mogą zarejestrować się, aby otrzymać wynagrodzenie, jeżeli ich utwory były w 2015 r. wypożyczane w bibliotekach publicznych. Termin mija 31 sierpnia br.

Jesienią zeszłego roku weszła w życie tzw. duża nowelizacja Prawa autorskiego, umożliwiająca wypłatę wynagrodzeń stanowiących formę rekompensaty za to, że czytelnik, zamiast kupić książkę, wypożycza ją z biblioteki publicznej. Rekompensatą nie są objęte wypożyczenia z bibliotek uniwersyteckich i szkolnych.

Podziału i wypłaty wynagrodzeń dokonuje wyznaczona przez MKiDN organizacja Copyright Polska http://www.plr.copyrightpolska.com.pl/login.

Jak informuje Karol Kościński z MKiDN: „Z platformy powinni skorzystać autorzy książek w języku polskim (a także tłumaczeń na język polski), w tym również podręczników, komiksów, książek dla dzieci, których książki mogą znajdować się w bibliotekach publicznych. Istotne jest, by wciąż podlegały ochronie prawa autorskiego

Prawo do wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych przysługuje nie tylko autorom tekstu, ale także ilustratorom i fotografikom, o ile byli – wraz z autorami tekstów – współtwórcami polskich publikacji. Po wynagrodzenie za dany utwór mogą się zgłosić także spadkobiercy autora – jeżeli nie minęło 70 lat od jego śmierci – czytamy w komunikacie PAP .

Najpopularniejsi autorzy na pewno dostaną pieniądze. Im więcej książek się napisało i zgłosiło, tym większa szansa na wynagrodzenie. Oczywiście o ile są one wypożyczane przez czytelników. Rocznie maksymalnie można otrzymać pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ponad 20 tys. zł″ – mówił Karol Kościński. Zgodnie z ustawą wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń w 2015 r. zostaną wypłacone do końca bieżącego roku.

Aby otrzymać wynagrodzenie każdy twórca, sam musi się zarejestrować jednorazowo. Takie  oświadczenie będzie ważne także w latach następnych.

Środki na wypłaty pochodzić będą z Funduszu Promocji Kultury,  75 proc. środków zostanie przeznaczone dla twórców, a 25 proc. dla wydawców.

Wynagrodzenie jest wykorzystywanym w wielu państwach europejskich instrumentem wspierania twórczości literackiej w językach narodowych. Zgodnie z prawem unijnym rekompensuje uprawnionym straty ponoszone przez nich w wyniku bezpłatnego wypożyczania książek przez biblioteki″ – wskazał przedstawiciel MKiDN.

 

źródło PAP

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.