Wystawa znaków graficznych w kieleckim Instytucie Designu

Wystawa znaków graficznych w kieleckim Instytucie Designu

Przegląd

700 logotypów identyfikujących polskie firmy, instytucje kultury i marki różnych dziedzin, jest prezentowanych podczas II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych w Instytucie Designu w Kielcach. Projekty pochodzą z lat 1945-1969 i 2000-2015.

„Bardzo często mówimy o projektach graficznych logotypów, symboli – czy jest dobry, czy zły, czy jest ładny czy nie. Ale tak naprawdę, nie znamy ani historii, jak powstawały w Polsce, ani tego, co się obecnie dzieje w tej dziedzinie” – wyjaśniał genezę organizacji wystawy jeden z jej kuratorów, Rene Wawrzkiewicz.

Koncepcja II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych powstała półtora roku temu. Zdecydowano się na jednej eskpozycji pokazać logotypy, prezentowane podczas I ogólnopolskiej wystawy z 1969 r. i współczesne projekty.

„W 1969 r. w Warszawie prezentowano logotypy z lat 1945-1969. Najlepsze projekty tamtego czasu, ikoniczne dla takich firm jak m. in. +Uroda+ czy +Unitra+. Rzeczy, które są dziś dziedzictwem kultury wizualnej w Polsce” – ocenił podczas konferencji prasowej Wawrzkiewicz.

W Kielcach będzie pokazane 335 starszych znaków – razem z katalogiem ekspozycji z 1969 r. i jej dokumentacją fotograficzną. Będzie można zobaczyć znaki graficzne przedsiębiorstw, spółdzielni pracowniczych i instytucji kultury.

Pogrupowano je na znaki liternicze, obrazujące i metaforyczne. Przykładem tego ostatniego jest logotyp banku PKO – gdzie litery tworzą skarbonkę. „Kiedyś powstawało dużo logotypów tego typu, teraz już się w ten sposób nie projektuje. Wymagają one sporo umiejętności” – wyjaśniał kurator.

Druga część wystawy, to 335 współczesnych logotypów z lat 2000-2015, wybranych przez komisję złożoną z projektantów i krytyków, spośród 3 tys. nadesłanych. Wybrano znaki najbardziej charakterystyczne, pokazujące różne trendy w projektowaniu. Tu przykłady różnego rodzaju – symbole małych kawiarni, instytucji kultury po duże marki. Podzielono je na liternicze i obrazujące.

Każdy znak jest opisany – datą powstania, nazwiskiem autora i nazwą firmy, instytucji czy przedsięwzięcia, które firmuje.

Wystawę w Kielcach będzie można oglądać do początku września.

Onet za PAP

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: wystawy

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.