REBIS – zapowiedzi sierpnia 2016

REBIS – zapowiedzi sierpnia 2016

Przegląd

MALARKA GWIAZD
Amelia Noguera

Przekład Marzena Chrobak

ISBN 978-83-7818-839-1

Seria Salamandra

Premiera: 30 sierpnia 2016

Wojna zmusiła ją do ucieczki.
Los rzucił ją do walki z nazistowską grabieżą.
Miłość i zdrada naznaczyły ją na zawsze.

W roku 1934 Diego, Elisa i Martín uciekają z niespokojnej Hiszpanii do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa spełni tu swoje największe marzenie, zostanie malarką i wejdzie do magicznego świata paryskich galerii, co wraz z szaloną miłością Diega przyniesie jej pełnię szczęścia. Tymczasem na Paryż padnie cień drugiej wojny światowej i zdrada i barbarzyństwo zrujnują ich marzenia…

Siedemdziesiąt lat później Diego chce przed śmiercią uporać się z demonami przeszłości, z nadzieją, że to przywróci mu spokój sumienia. Violeta, jego wnuczka, wyruszy z dziadkiem w podróż do Asturii, jego ziemi rodzinnej, gdzie nigdy nie miał odwagi powrócić. Będzie to podróż, która sprawi, że Violeta całkowicie przebuduje swoje życie.

Smakowita historia, tchnąca najczystszym człowieczeństwem, opowiedziana z wybornym smakiem”.

Félix García Madroño, pisarz, laureat XLVI edycji nagrody za najlepszą powieść Ateneo de Sevilla

Porywająca opowieść drążąca przeszłość, by zrozumieć rany teraźniejszości”.

David Conte, Universidad Carlos III

Amelia Noguera to hiszpańska pisarka, która po samodzielnym wydaniu w Amazonie pięciu powieści bijących rekordy pobrań została okrzyknięta fenomenem cyfrowego rynku wydawniczego. Malarka gwiazd jest jej drugą powieścią opublikowaną w wersji papierowej i pierwszą ukazującą się w Polsce.


ŻYCIE SEKSUALNE MOJEJ CIOTKI

Mavis Cheek

Przekład Marta Jabłońska-Majchrzak, Michał Majchrzak

ISBN 978-83-8062-072-8

Seria Jej portret

Premiera: 2 sierpnia 2016

Zabawna i urokliwa, a do tego pełna wzruszeń historia, oparta na starym jak świat konflikcie pieniądza i miłości. Okazuje się, że niewiele potrzeba, by porzucić idealny świat i zatańczyć na wulkanie…

 

Dilys pozornie nie ma powodów do narzekań – prowadzi przyjemne życie we wspaniałym domu, podczas gdy mąż zarabia na jej zachcianki. Aż któregoś dnia poznaje ona młodego mężczyznę, który przewraca jej świat do góry nogami. Zmienia ją z wiernej, nieskazitelnej żony w zmysłową i zdolną do najgorszych oszustw kochankę. Przy okazji Dilys dowiaduje się, że choć kłamstwa są wprawdzie powszechnie potępiane i niemoralne, to jednak dzięki nim można zupełnie przypadkowo dokonać szokujących odkryć.

Mavis Cheek to autorka wielu poczytnych powieści, nagrodzona She/John Menzies Prize za Pause Between Acts. Dom Wydawniczy REBIS, oprócz bestsellera Życie seksualne mojej ciotki, opublikował także jej powieść Janis Gentle i seks.


OGNIEM PISANA

Marcus Sakey

Przekład Maciej Szymański

ISBN 978-83-7818-696-0

Seria Thriller

Premiera: 9 sierpnia 2016

Zabójczy finał bestsellerowej trylogii o agencie Nicku Cooperze

 

Przez trzydzieści lat ludzkość starała się jakoś współistnieć z obdarzonymi ‒ jednym procentem populacji ludzi o niezwykłych zdolnościach. Przez trzydzieści lat próbowała zapobiec wyniszczającej wojnie domowej. Bez powodzenia. Biały Dom to dymiące zgliszcza. Madison Square Garden jest obozem dla internowanych. W stanie Wyoming tysiące bojowników zbrojnej milicji maszerują ku ostatecznej, apokaliptycznej bitwie.

Nick Cooper spędził życie na walce o życie własnych dzieci i przetrwanie kraju. Teraz, gdy świat jest tak bliski katastrofy, musi zaryzykować utratę wszystkiego, co kocha, by stawić czoło arcywrogowi: genialnemu terroryście, który tak głęboko wierzy w swoje ideały, że jest gotów poświęcić dla nich nawet przyszłość rodzaju ludzkiego.

 

Jeden z naszych najlepszych narratorów” (wg Michaela Connelly’ego) przedstawia epicki finał „historii tak wciągającej, że zapomnicie kupić mleko, podlać rośliny, a nawet jeść”

(wg Gillian Flynn).

 

Powieści Marcusa Sakeya były nominowane do ponad piętnastu nagród, w tym The Edgar i –  dwukrotnie – do ITW Thriller Award. Jego książka Dobrzy ludzie stała się podstawą do nakręcenia pełnometrażowego filmu fabularnego, w którym wystąpili James Franco i Kate Hudson. Mieszka w Chicago z żoną i córką. Warto odwiedzić jego stronę MarcusSakey.com lub śledzić go na Facebooku (Facebook.com/MarcusSakey) i Twitterze, gdzie publikuje pod zmyślnym nickiem @MarcusSakey.


 ZGNILIZNA

Siri Pettersen

 

Przekład Anna Krochmal, Robert Kędzierski

ISBN 978-83-8062-028-5

Seria Fantasy

Premiera: 9 sierpnia 2016

Drugi tom cyklu „Krucze pierścienie”

Uhonorowana nagrodami Fabelprisen i SPRING dla debiutujących autorów


Wyobraź sobie, że zostałeś wygnany do nieznanego świata.
Bez tożsamości. Bez rodziny. Bez pieniędzy. I powoli zaczynasz sobie uświadamiać, kim tak naprawdę jesteś.

Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem. W wielkomiejskiej rzeczywistości jest łatwym łupem, ale  walka o przetrwanie blednie w obliczu tego, co ma nastąpić, gdy Hirka zdaje sobie sprawę, kim jest. Zgnilizna to kontynuacja wychwalanego przez krytyków i czytelników Dziecka Odyna, powieść, której stronice zapełniają zachłanność, lęk przed śmiercią i zemsta.

Wśród natłoku książek fantasy to dzieło wznosi się wysoko ponad wiele innych pozycji przede wszystkim dzięki świetnemu językowi i rezygnacji z tanich efektów”.

May Grethe Lerum, „VG”

Siri Pettersen (ur. 1971), norweska pisarka, projektantka stron internetowych i ilustratorka. W 2002 roku jej komiks Anti-klimaks wygrał konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompaniet. W 2013 roku opublikowała powieść Dziecko Odyna – pierwszy tom cyklu „Krucze pierścienie”.


 CZERWIEŃ

Linda Nagata

 

Przekład Mirosław Piotr Jabłoński

ISBN 978-83-8062-002-5

Seria S-F

Premiera: 30 sierpnia 2016

Najlepsza książka 2015 roku – zdaniem „Publishers Weekly”
Finalistka nagród NEBULA i JOHNA CAMPBELLA!

Dla dobra swoich interesów garstka prywatnych przedsiębiorców wojennych, do których należy Thelma Sheridan, wywołuje konflikty zbrojne w różnych rejonach świata. Thelma jest bezlitosna i chciwa, ale nie głupia; zauważa, że do gry wojennej włączyła się nieznana siła. Podejrzewa, że to autonomiczny, zbuntowany program komputerowy, który wylągł się w informatycznej chmurze. Nazywa go Czerwienią, gdyż uważa, że przesącza się przez wszystko jak krew.

Pierwszy tom militarnej SF osadzony w bliskiej przyszłości,
świecie reality TV i zaawansowanych technologii.

Linda Nagata (ur. 7 listopada 1960 r. w San Diego) – amerykańska pisarka, autorka literatury science fiction. Od dziesiątego roku życia mieszka na Hawajach. W 1982 r. ukończyła studia licencjackie z zakresu zoologii na University of Hawaii w Manoi. W 1996 r. jej powieść Struktor Bohra otrzymała nagrodę Locusa w kategorii debiut powieściowy. Natomiast w 2000 r. opowiadanie Boginie zostało uhonorowane nagrodą Nebula. Jest mężatką i ma dwoje dzieci.


 ORZEŁ BIAŁY

Marcin Przybyłek

 

ISBN 978-83-8062-010-0

Seria Horyzonty zdarzeń

Premiera: 16 sierpnia 2016

Kolejny tytuł w serii HORYZONTY ZDARZEŃ
Marcin Przybyłek w znakomitej formie

Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddziałów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów.

Marcin Przybyłek to lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, obecnie trener i konsultant biznesowy. Autor największej polskiej sagi science fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menedżerów Sprzedaż albo śmierć?, powieści (teoretycznie dla dzieci) Kalina i Kaj oraz zbioru anegdot dla graczy Grao Story. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, przekazuje swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. W 2014 roku REBIS wydał jego książkę CEO Slayer. Pogromca prezesów, a w 2015 roku powieść SF Gamedec. Obrazki z Imperium.


 ANGELE DEI

Dariusz Domagalski

ISBN 978-83-8062-011-7

Seria S-F

Premiera: 2 sierpnia 2016

Troje ludzi, jedna wspólna tajemnica.

 

W Niebiosach szykuje się wojna. Po buncie Samaela, który nie mógł się pogodzić z wywyższeniem przez Boga ludzi i został strącony w piekielną otchłań, kolejni aniołowie  podważają odwieczny ład. Zazdrośni o bożą miłość planują zagładę ludzkości. Podczas najazdu wojsk Nabuchodonozora na Królestwo Judy ze świątyni jerozolimskiej zostaje wywieziony tajemniczy artefakt, którym zbuntowane anioły chciały się posłużyć, by zerwać przymierze ludzi z Bogiem. Buntownicy rozpoczynają poszukiwania, ślad jednak rozwiewa się jak dym…

Dariusz Domagalski (ur. 1972) jest pisarzem, felietonistą i scenarzystą komiksów. Debiutował w 2006 roku w czasopiśmie „Science Fiction, Fantasy i Horror”, w roku 2009 zaczął wydawać cykl powieściowy z okresu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, łączący elementy powieści historycznej i fantasy. Na koncie ma ponadto klasyczne powieści historyczne Vlad Dracula i Piraci Północy: Bractwo, powieść science fiction Silentium Universi i kryminał Cherem. Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się jego książka Osobliwość.


ZŁODZIEJ DUSZ (ŚLEDZTWA KSIĘCIA SETNY, T. 3)

Christian Jacq

Przekład Monika Osiecka

ISBN 978-83-8062-063-6

Seria Powieść historyczna

Premiera: 30 sierpnia 2016

NAD EGIPTEM GROMADZĄ SIĘ CZARNE CHMURY.

DALSZY CIĄG PRZYGÓD KSIĘCIA SETNY I JEGO PIĘKNEJ NARZECZONEJ.

Zamęt na dworze Ramzesa II.

Nad królestwo nadciągają chmury podejrzeń, napięć, niepewności.

Książę Setna i jego towarzyszka Sekhet nadal prowadzą walkę ze Złem.
Jednak obrót zdarzeń komplikuje ich misję.

Podczas gdy wszyscy sądzą, że Setna utonął, on żegluje w kierunku świętego miasta bogini-kocicy. Ma nadzieję, że znajdzie tam dzban Ozyrysa, bez którego nie może powstrzymać czarnego maga. Pada jednak ofiarą śmiertelnego mirażu. Czy będzie miał dość odwagi i czy jego miłość do Sekret okaże się wystarczająco silna, by młody skryba oparł się pokusom, które nieubłaganie prowadzą go ku zatracie?

Sekhet, przekonana, że jej ukochany żyje, chroni się w przybytku bogini-lwicy. Mimo powziętych środków ostrożności wciąż pozostaje w zasięgu czarownika, który z pomocą swojej syryjskiej siatki przygotowuje potężną ofensywę przeciwko Ramzesowi.

ŚLEDZTWA KSIĘCIA SETNY
PRZEKLĘTY GROBOWIEC

ZAKAZANA KSIĘGA

ZŁODZIEJ DUSZ

POJEDYNEK MAGÓW

Christian Jacqurodzony w 1947 r. egiptolog francuski, który zyskał światową sławę dzięki swoim powieściom i opracowaniom na temat starożytnego Egiptu. Na całym świecie sprzedano miliony egzemplarzy jego książek, przetłumaczonych na 29 języków.


 BOGOWIE I BESTIE

Jacek Wietecki

 

ISBN 978-83-8062-070-4

Seria Polska literatura współczesna

Premiera: 16 sierpnia 2016

Zbiór składa się z minipowieści Bogowie i bestie, opowiadania  Siostrzyczka i noweli Ślepa seria.

Jacek Wietecki ‒ obdarzony wyobraźnią tłumacz o ustalonej już pozycji ‒ przystępuje teraz do pisania własnej prozy i rezultaty są imponujące. Nie ma wątpliwości, że jest to pisarz, któremu warto się przyglądać”.

Jonathan Carroll

 

W piękną lipcową niedzielę pisarz Leszek Tyl budzi się w pustym mieszkaniu: jego  najbliżsi zniknęli.  Na całym świecie wyznawcy religii odlatują do swoich rajów. Trzynaście godzin. Tyle czasu zostało bohaterowi do północy, aby wyrwać zbuntowaną córkę z rąk satanistów – albo dołączyć do żony i syna w chrześcijańskim Niebie… (Bogowie i bestie). Dlaczego  rodzice milczą, kiedy pytasz ich o siostrę, której obraz prześladuje cię od lat? Co się z nią stało? A może ona nigdy nie istniała? (Siostrzyczka). Kiedy w krótkim odstępie czasu na ogródkach działkowych ginie druga nastolatka, letnicy biorą sprawy w swoje ręce i podpalają dom zajmowany przez samotnego dziwaka o niejasnej przeszłości.  Czy to wyrachowany morderca czy też pechowiec, który padł ofiarą wielu nieszczęśliwych przypadków? (Ślepa seria). We wszystkich tych tekstach  autor  zastanawia się nad rolą przypadku w ludzkim życiu, pyta o siłę moralnych hamulców w świecie, który „wypadł z formy”, po tym jak obowiązujące w nim reguły okazują się raptem inne niż te dobrze znane i rozpoznane.

 

Jacek Wieteckinauczyciel akademicki, konsultant literacki, tłumacz z języka angielskiego. Bogowie i bestie są jego debiutem literackim.


WEZWANIE DO WALKI

David Weber

Przekład Radosław Kot

ISBN 978-83-8062-047-6

Seria S-F

Premiera: 16 sierpnia 2016

Drugi tom „Kronik Manticore”

Porucznik Uriah Travis Long zawsze tęsknił za ładem i porządkiem, co zachęciło go do wstąpienia do Royal Manticoran Navy. Tam okazał się nie tylko entuzjastą regulaminów, ale także kimś zdolnym myśleć w nieschematyczny sposób. Ten niespodziewany talent otworzył mu drogę do kariery oficerskiej. Skorzystał z szansy, bo chociaż poznał także ciemne strony służby, poczucie obowiązku okazało się silniejsze, niż rozczarowanie jak i obawy związane z planami parlamentu Królestwa Manticore, gdzie rosła w siłę frakcja uważająca utrzymywanie floty za zbędny wydatek. Bo któż mógłby zagrozić małemu i leżącemu na boku układowi planetarnemu? Od stu lat nikt nie próbował go przecież niepokoić…

David Weber to jedna z największych gwiazd światowej fantastyki, znany z doskonałych cykli militarnej SF.


ARCHIE GREENE I KLUB ALCHEMIKÓW, T. 2

D.D. Everest

Przekład Paweł Laskowicz

ISBN 978-83-7818-703-5

Seria Fantasy

Premiera: 30 sierpnia 2016

Drugi tom przygód Archiego Greene’a


Witaj, czytelniku, w świecie, w którym półki z książkami są zaczarowane, bibliotekarze okazują się czarodziejami, a zaklęcia nie są rzucane na wiatr…

Tym razem Archie wyprawia się z rodziną na jedyne na świecie Targi Książek Magicznych. Spotyka tam stare wróżbitki, siostry Syreny, od których się dowiaduje, że wkrótce czekają go nowe wyzwania i znów wspólnie z Bramble i Thistle’em będzie musiał stawić czoło niebezpieczeństwom. W firmie kurierskiej, która doręczyła Archiemu magiczną księgę ze starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, czeka na chłopca jeszcze jedna tajemnicza przesyłka…

 

D.D. Everest dziennikarz, autor kilku książek non-fiction. Archie Greene to jego pierwsza książka dla młodzieży.


WINSTON CHURCHILL – SOJUSZNIK POLSKI

Tadeusz Antoni Kisielewski

ISBN 978-83-8062-032-2

Seria Historia

Premiera: 30 sierpnia 2016

Nowa książka autora bestsellerowego ZAMACHU

W Polsce żyje czarna legenda Churchilla, wedle której jest on winien wszystkich nieszczęść, jakie spotkały Polskę w 1945 roku i później, gdy była sowieckim satelitą. Do jej powstania przyczynili się zawiedzeni antykomuniści i usłużni wobec władz krajowi historycy. Książka Kisielewskiego ukazuje uwarunkowania, w jakich Churchill działał, i skomplikowane przyczyny, które zmusiły go do ustępstw wobec Stalina. Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej w Europie i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako „sprzedanie Stalinowi połowy Europy”, było ze strony Churchilla desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.

Tadeusz A. Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się geopolityką i geostrategią.


SPADOCHRONIARZ HITLERA

Gilberto Villahermosa

Przekład Mirosław P. Jabłoński
ISBN 978-83-8062-035-3

Seria Historia
Premiera: 30 sierpnia 2016

Życie i bitwy Rudolfa Witziga, zdobywcy fortu Eben-Emael

Biografia Rudolfa Witziga (1916–2001), oficera niemieckich sił powietrznodesantowych. Sławę zyskał już w maju 1940 roku, gdy jako młody porucznik zaplanował i poprowadził operację zdobycia fortu Eben- -Emael w Belgii. To strategiczne zwycięstwo było pierwszą w historii akcją przeprowadzoną przez niemieckich strzelców spadochronowych, korzystających z szybowców desantowych i posługujących się ładunkami kumulacyjnymi. Spadochroniarze odnieśli spektakularny sukces, nagłośniony przez hitlerowską machinę propagandową. Witzig, który nigdy nie został członkiem partii nazistowskiej, walczył również m.in. na Krecie, w Afryce Północnej, w czerwcu 1944 roku we Francji, potem w krajach bałtyckich i pod koniec wojny w Holandii. Zakończył wojnę w stopniu majora. Za walki w Prusach Wschodnich w 1944 roku został odznaczony osobiście przez Hitlera Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i jest jednym z zaledwie piętnastu spadochroniarzy, którzy otrzymali ten order.

 

Ci, którzy uważają, że o drugiej wojnie światowej powiedziano już wszystko, powinni przeczytać znakomitego Spadochroniarza Hitlera Villahermosy. To opowieść o Rudolfie Witzigu,
bardziej cenionym przez przeciwników Niemiec za męstwo
i sprawność niż ktokolwiek inny z jego elitarnego bractwa żołnierzy”.

Peter G. Tsouras,
redaktor książek Niemieckie wojska pancerne na froncie wschodnim i Walczyliśmy w piekle

Gilberto Villahermosa ukończył Akademię Wojskową w West Point. Przez 33 lata służył w wojsku amerykańskim i przeszedł w stan spoczynku w stopniu pułkownika wojsk spadochronowych. Jest autorem licznych artykułów poświęconych historii wojskowości oraz kilku książek, m.in. Honor and Fidelity: The 65th Infantry in Korea 1950–1953. Obecnie przygotowuje książkę o walkach niemieckich spadochroniarzy w Normandii w 1944 roku.


 ŚWIAT MUSZKIETERÓW. ZAPOMNIJ ALBO ZGIŃ

Jerzy Rostkowski

IBSN 978-83-7818-879-7

Seria Historia

Premiera: 16 sierpnia 2016                                                                  

Wnikliwa monografia Muszkieterów, tajnej organizacji
o charakterze wywiadowczym działającej na terenach polskich pod okupacją niemiecką

Wobec szczupłości źródeł i tragicznych losów jej członków to doskonałe źródło wiedzy o grupie budzących do dziś kontrowersje ludzi, którzy utrzymywali kontakty z wywiadem brytyjskim, ale posądzani też byli o współpracę z Abwehrą. Autor przedstawia złożone życiorysy Muszkieterów, zwłaszcza Stefana Witkowskiego, ich działalność i osiągnięcia, a także maluje złożone tło historyczne, na którym działali – wojnę wywiadów aliantów z okupantami Polski, ale też zażartą rywalizację w łonie Polskiego Państwa Podziemnego. Aż do jej tragicznego dla Muszkieterów finału.

Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 r. w Jeleniej Górze. Jak pisze Tadeusz Kisielewski, jest on „jednym z najwybitniejszych polskich eksploratorów − ludzi, których wiedza, dociekliwość, pasja oraz intuicja badawcza prowadzą nierzadko do odkryć budzących zazdrość zawodowych historyków”. Niestrudzony tropiciel sekretów II wojny światowej oraz ich popularyzator. Uwielbia, jak mówi, „ulotny pył tajemnicy drzemiący na starych dokumentach”. Napisał wiele książek, m.in. Zamek Książ – zapomniana tajemnica, Znikające miasta, Lampy śmierci i Rozkaz – zapomnieć! REBIS wydał w 2010 roku jego Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju.


 FURIA LUDZI PÓŁNOCY. DZIEJE ŚWIATA WIKINGÓW

Philip Parker

Przekład Norbert Radomski

ISBN 978-83-8062-015-5

Seria Historia

Premiera: 16 sierpnia 2016

Krew wikingów płynie w żyłach milionów mieszkańców Europy i Ameryki,
a opowieść o ich podbojach, wyprawach odkrywczych i dokonaniach nie przestaje inspirować ludzi na całym świecie.

Philip Parker opowiada ich historię od pierwszych, drobnych wypraw łupieskich po inwazje wielkich armii, które wyruszały ze Skandynawii, by podbić całe połacie Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Relacjonuje ich homeryckie podróże przez Atlantyk do skutych lodem fiordów Grenlandii i Ameryki Północnej, gdzie dotarli cztery stulecia przed Kolumbem, oraz na wschód, wielkimi rzekami Rusi, po bogactwa Bizancjum.

Furia ludzi Północy mówi o tym, jak położona na skraju Europy Skandynawia zdołała niemal na trzy wieki zdominować i sterroryzować znaczną część kontynentu oraz jak koniec końców chrześcijaństwo oraz rosnąca potęga królów złagodziły brutalność wikingów i położyły kres ich najazdom.

To wielka sztuka tak dobrze opowiadać o historii… Każdy, kto się wybiera do British Museum na wystawę o wikingach, powinien tam pójść z tą wciągającą i świetnie napisaną książką w ręku”.

Sunday Times”

Philip Parker urodził się w Liverpoolu w 1965 r. Absolwent historii Trinity Hall w Cambridge oraz stosunków międzynarodowych Johns Hopkins University. Były dyplomata i wydawca. Wiele podróżuje, przemierzył między innymi wszystkie niegdysiejsze rzymskie prowincje graniczne od Wielkiej Brytanii po Afrykę Północną, zwiedził też większą część terenów, na których postawili stopę wikingowie.


 URODZONY W TYBECIE

Chögyam Trungpa

Przekład Anna Zdziemborska

ISBN 978-83-7818-709-7

Seria Wschód Zachodowi

Premiera: 9 sierpnia 2016

Unikatowy wgląd w tybetańską duchowość i życie mnicha

Chögyam Trungpa (1939-1987) w wieku trzynastu miesięcy został rozpoznany jako jedenaste wcielenie Trungpy Tulku, dzierżyciela buddyjskiej linii kagju i njingma. Odbył intensywny trening w medytacji, buddyjskich naukach i filozofii, a jako nastolatek został opatem klasztorów Surmang. Po inwazji komunistycznych Chin na Tybet w 1959 r. musiał uciekać z kraju – tak rozpoczęła się jego wielomiesięczna wyczerpująca tułaczka po Himalajach. W końcu znalazł się w Indiach, a w 1963 r. wyjechał na studia do Oksfordu. W latach 70. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie intensywnie nauczał dharmy, stając się jednym z najwybitniejszych buddyjskich nauczycieli na Zachodzie.

Urodzony w Tybecie to wyjątkowa książka – Chögyam Trungpa wspomina w niej swoje klasztorne dzieciństwo i doświadczenia młodziutkiego mnicha, a także bliskie więzi z nauczycielami, dając unikatowy, wręcz intymny wgląd w życie tybetańskiego lamy. Barwnie opisuje trudy wędrówki do Indii, a wreszcie mówi o dalszym rozwoju duchowym i niełatwej drodze, jaką przebył na Zachodzie.

(…) to niezwykła książka. Nie jest jedynie dokumentem historycznym, pozycją o kulturze Tybetu, lecz odkrywa wiele subtelności życia w tym kraju. Pokazuje duchowy rozwój ucznia i nauczyciela, a także, niezależnie od kultury i polityki, prawdziwą twarz wszystkich mieszkańców. (…) Świadomość wielu trudów i wyzwań, przed jakimi stanął Chögyam Trungpa, oraz to, że poradził sobie z nimi z odwagą, humorem i wiarą w duchowe prawdy Tybetu, sprawiły, że książka ta od zawsze mnie inspiruje. Mam nadzieję, że jego życie będzie wzorem, który zainspiruje również czytelnika”.

                                                                                   Sakjyong Mipham Rinpocze


 NOTES KUCHENNY

Nina Majewska-Brown

ISBN 978-83-8062-073-5

Seria Dieta i żywienie

Premiera: 16 sierpnia 2016

Koniec z karteczkami, wycinkami z gazet
i świstkami rozsianymi po wszystkich szafkach w kuchni!

Notes kuchenny to idealny sposób, by nareszcie w jednym miejscu znalazły się wszystkie twoje ulubione przepisy, kulinarne tajemnice i smaczne odkrycia. Ten zeszyt przetrwa w twojej rodzinie przez pokolenia i będzie najbardziej aromatyczną pamiątką dla najbliższych. Okraszony autorskimi przepisami i rysunkami, odkryje przed tobą świat kuchennego savoir-vivre’u, wyjaśni niuanse przyprawiania i poskłada nawet najbardziej odległe smaki w niezapomnianą rozkosz.

Nina Majewska-Brown to absolwentka wydziału polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez lata pracowała w różnych wydawnictwach, a obecnie wychowuje synów i prowadzi dom. Udany debiut literacki Wakacje, potem kolejne części Zwyczajny dzień oraz Jak się nie zakochać to opowieści o losach barwnej bohaterki, Niny Braun, kobiety po przejściach.


 ZA SIÓDMYM JEZIOREM. KASZUBY

Wojsław Brydak

ISBN 978-83-8062-071-1

Seria x-Varia

Premiera: 16 sierpnia 2016

Kaszubszczyznę, po trosze wyjętą z biegu czasu, autor przedstawia słowem i obrazem.

Album może posłużyć za alternatywny przewodnik po regionie.

Tłumacz, autor sztuk teatralnych, wydawca, z wykształcenia muzyk – od młodości trzyma w ręce aparat fotograficzny. Zbiór krótkich szkiców i kolekcja pejzaży pozwalają postrzegać Kaszuby inaczej i zauważyć niepowtarzalne tonacje pogranicza. Z okazji wystawy z wyborem kaszubskich krajobrazów Brydaka czytamy: „Fotografie nie są prostym zapisem obrazu, ale przekazaniem doznanego wrażenia, przeżytych emocji oraz indywidualnego widzenia […] znamienne, że autor unika architektury i obecności człowieka, jakby chciał pokazać naturę swobodną i pierwotną”.

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.