Pasmo literackie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej

Przegląd

Pod hasłami diaspory i szabatu rusza w sobotę 26. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Silnym punktem programu będzie w tym roku pasmo literackie, organizowane po raz drugi przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Będziemy rozmawiać o inności i wspólnocie w dobie kryzysu migracyjnego, przypomnimy postaci wielkich zapomnianych Polek XX wieku – Stefanii Wilczyńskiej i Zuzanny Ginczanki, zaprezentujemy anglojęzyczną biografię Marka Edelmana i Święto trąbek – błyskotliwy debiut Marty Masady. Najmłodszych czeka bogaty program warsztatów skierowanych do różnych grup wiekowych.

Program literacki

Program literacki na Festiwalu Kultury Żydowskiej otworzy niedzielny panel dyskusyjny Obcy-Nieobcy z udziałem Jarosława Mikołajewskiego, Łukasza Orbitowskiego i Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Spotkanie prowadzone przez Pawła Smoleńskiego będzie przyczynkiem do rozmowy o obcości jako problemie społecznym. Mikołajewski – pisarz, poeta, publicysta i tłumacz będzie również bohaterem poniedziałkowego spotkania Wielki przypływ, poświęconego jego wstrząsającemu reportażowi z obleganej przez migrantów wysepki na Morzu Śródziemnym.

Opisana w Wielkim przypływie postać Pietro Bartolo, lekarza w szpitalu na Lampedusie, przez którego ręce przeszły dziesiątki tysięcy ludzi uciekających przez nędzą i głodem, stanie się punktem wyjścia dla kolejnych spotkań poświęconych cichym bohaterom historii. W środę 29 czerwca czeka nas rozmowa z Magdaleną Kicińską, autorką biografii najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka – Stefanii Wilczyńskiej, a dzień później o świadectwie Marka Edelmana rozmawiać będą podczas krakowskiej premiery jego nowej biografii Witold Bereś i Krzysztof Burnetko.

Piątek 1 lipca przebiegnie pod znakiem nowych głosów w literaturze polskiej – spotkanie z Martą Masadą poświęcone jej niedawnemu debiutowi poprowadzi Edward Pasewicz. Program literacki na Festiwalu Kultury Żydowskiej dopełnią sobotnie spotkania poświęcone Deborze Vogel i Zuzannie Ginczance, dwóm znakomitym poetkom polsko-żydowskim, których na próżno szukać w spisach szkolnych lektur i kanonicznych narracjach o historii polskiej literatury.

Pełen program literackich wydarzeń w ramach festiwalu tutaj.

festiwal kultury żydowskiej 2016

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.