Operacja kustosz – powieść sensacyjna osadzona na dwóch płaszczyznach czasowych

Przegląd

Operacja kustosz – powieść sensacyjna osadzona na dwóch płaszczyznach czasowych

operacjakustosz

Dolny Śląsk to zagłębie ukrytych skarbów, nieodnalezionych do dziś. Pośród nich być może znajduje się „Portret młodzieńca” Rafaela Santi, cenny renesansowy obraz namalowany na desce. Ostatni ślad prowadzi do Sichowa (niem. Seichau) w powiecie jaworskim. Czy aby na pewno?

Jest rok 1989. W Polsce rozpoczynają się obrady Okrągłego Stołu. Dla wieloletniego pracownika Służby Bezpieczeństwa we Wrocławiu, majora Zbyszka Kwiecińskiego, oznaczają utratę intratnej posady i niczym nieograniczonej władzy. Dysponując wieloma dokumentami dotyczącymi operacji „Kustosz”, postanawia na własną rękę sięgnąć po zawartość niektórych skrytek, gdzie nadal spoczywają schowane przez Niemców w 1945 roku dzieła sztuki, biżuteria i inne precjoza. Najbardziej jednak zależy mu na odnalezieniu „Portretu Młodzieńca”, cennego renesansowego obrazu. Losem tego dzieła, ale z całkiem innych pobudek, interesuje się wrocławski dziennikarz, Wiktor Wolański, który wraz z przemianami politycznymi zdobywa nowe możliwości poszukiwań, nawet poza granicami kraju. Obydwaj mężczyźni zauroczeni są młodą i ładną pracownicą wrocławskiego archiwum, Mariną. Zdobycie jej nie jest łatwe i proste, gdyż z jednej strony jest żoną wspólnika w nielegalnych poszukiwaniach, a z drugiej serdecznego przyjaciela.

Wraz z bohaterami Czytelnik przeszukuje podziemia zrujnowanych, dolnośląskich pałaców, penetruje ciemne jaskinie, bunkry, kazamaty srebrnogórskiej twierdzy, szpera w magazynach enerdowskich ministerstw, prowadzi skomplikowane pertraktacje z podejrzanymi typkami, a nawet płynie statkiem na bałtycką wyspę Hiddensee. Ponieważ gra toczy się o najwyższą stawkę, dochodzi do zbrodni, zdrady, oszustwa, ale także narodzin gorącej, prawdziwej miłości.

Powieść Jolanty Marii Kalety, wrocławskiej pisarki dostępna w sklepie internetowym tylkorelaks.pl Zobacz bogatą ofertę książek wrocławskiej pisarki na jej stronie autorskiej.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego do zapoznania się z całą ofertą książek http://tylkorelaks.pl – teraz wszystkie produkty kupisz taniej o 5% wraz z kuponem rabatowym „relaks”. Życzymy udanych zakupów!!!

Zapraszamy na nasz profil na Facebook oraz Google+

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.