Nowości literatury faktu Wydawnictwa W.A.B.
Przegląd
- Typ: Literatura
- Marka: Grupa Foksal
Henry Marsh
Po pierwsze, nie szkodzić
Przekład: Joanna Józefowicz-Pacuła
Poruszająca opowieść lekarza, który na co dzień mierzy się z najcięższymi schorzeniami – chorobami mózgu. Światowy bestseller i jedna z najważniejszych książek 2015 roku według New York Timesa.
Oto książka wybitnego brytyjskiego neurochirurga, do której materiału dostarczyło samo życie. Przeplatają się w niej historie pacjentów i lekarzy, spektakularne sukcesy w walce o życie chorych i dotkliwe porażki, refleksje na temat postępu i granic medycyny. Marsh szczerze opowiada zarówno o swoich największych osiągnięciach, jak i o zabiegach nieudanych, które na zawsze zostały mu w pamięci. Wnikliwe obserwuje postawy wobec choroby, snuje rozważania nad sensem życia i lekarskim powołaniem, przedstawia etyczne dylematy, z którymi codziennie musi mierzyć się każdy chirurg. Wszystko to sprawia, że Po pierwsze, nie szkodzić to nie tylko wyjątkowo mądry i poruszający obraz pracy lekarza, ale też lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną wykonywać swój zawód z pasją, oddaniem i odpowiedzialnością.
Marsh daje nam wyjątkowo intymną, ciepłą i czasem przerażającą opowieść o powołaniu lekarskim. – The New York Times
Henry Thomas Marsh (ur. 1950 r.) – wybitny brytyjski neurochirurg o międzynarodowej sławie, pionier zaawansowanej neurochirurgii na Ukrainie. Odznaczony orderem Imperium Brytyjskiego, członek Królewskiego Kolegium Chirurgów. Prywatnie mąż antropolog Kate Fox. W wolnym czasie robi meble i opiekuje się pszczołami.
Laurens van der Post
Spacer z białym Buszmenem
Przekład: Maria Jaszczurowska
Seria: terra incognita
Znacznie mniej wiedzielibyśmy o geopolitycznych przemianach we współczesnym świecie, gdyby nie tacy ludzie, jak Sir Laurens van der Post. Jego bogatą biografią można by obdzielić co najmniej kilka osób.
Van der Post – żołnierz, podróżnik, odkrywca i dyplomata był jedną z najbardziej wpływowych postaci naszej epoki. Był świadkiem wielu historycznych przemian w Europie, Afryce i Japonii, w swym długim życiu poznał wiele najznamienitszych postaci życia politycznego i społecznego. W rozmowie z Jeanem Markiem Pottiez dzieli się swymi pomysłami oraz opiniami na wiele różnorodnych tematów – filozoficzna refleksja przeplata się tu z politycznymi komentarzami i niezwykłymi historiami ludzi, których van der Post spotkał na swej drodze. Da się wyczuć, że jego poglądy i koncepcje powstały pod wpływem nietuzinkowych doświadczeń i niesamowitych wyzwań.
Buszmeni, Afryka, stosunek człowieka do zwierząt (przepiękne opowieści o słoniach), Japonia i japońskie obozy jenieckie, umiejętność przebaczenia wrogowi, Jung, rozwój duchowy, Churchill, Smuts, Mountbatten… Łatwo byłoby pominąć wiele kwestii poruszanych przez van der Posta, ale powyższy wybór tematów pozwala domyślić się, jak szeroki ich zakres znajdziemy w książce.
– The Times
Laurens van der Post
(1906-1996) – wychowany w Afryce brytyjski pisarz i podróżnik, farmer i bohater wojenny (służył w Afryce i Azji), doradca szefów brytyjskich rządów i bliski przyjaciel księcia Karola, ojciec chrzestny księcia Williama, także pedagog, dziennikarz, filozof i producent filmowy. Brał udział w wielu wyprawach odkrywczych w Afryce. Nakładem W.A.B. ukazała się jego książka Wyprawa w głąb interioru.
Jean-Louis Vullierme
Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia
Przekład: Maria Żurowska
Seria historyczna
Przywykliśmy sądzić, że nazizm był ideologią obcą demokracji zachodniej, wrzodem na ciele europejskiej cywilizacji, wytworem kilku zdemoralizowanych umysłów. Czy na pewno?
O ile humanistyka powojenna przybliżyła nas do zrozumienia popularności i tajemnicy sukcesu Adolfa Hitlera, o tyle wciąż trudno nam przyjąć, że wiele elementów jego ideologii mogło wynikać w prostej linii z dziedzictwa cywilizacji zachodniej. Antysemityzm i myślenie eugeniczne dzielił Hitler z całą rzeszą międzywojennych intelektualistów i wpływowych przedsiębiorców (m.in. z Henrym Fordem), zaś myśl o eksterminacji jako o sposobie rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej prawdopodobnie miała swoje korzenie w amerykańskim podboju Indian.
Jean-Louis Vullierme nie daje się zwieść deklaracjom humanizmu zachodnich mocarstw. Konsekwentnie obnaża ich brak empatii i nierespektowanie osiągnięć cywilizacji, które wskazuje jako główne elementy zbrodniczego systemu. Jego książka to kontrowersyjna, budząca niepokój, lecz także głęboko przemyślana analiza; punkt wyjścia dla dyskusji o współczesnych problemach świata.
Jean-Louis Vullierme (ur. 1955 w Paryżu) – francuski filozof, prawnik, autor wielu książek, m.in. Concept de systeme politique. Studiował w École Normale Supérieure, uzyskał magisterium z filozofii, doktorat z prawa i doktorat z filozofii politycznej. Wykładał filozofię prawa na Sorbonie. Jean-Louis Vullierme jest Kawalerem Legii Honorowej.
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.