Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego dla Jarosława Rymkiewicza

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego dla Jarosława Rymkiewicza

Przegląd

Wyróżnienie – statuetka „Światło wschodzi z ziemi” oraz ufundowany przez PKO BP czek o wartości 100 tys. zł – jest przyznawane twórcom kultury z okazji Kongresu Wielki Projekt. Organizatorem Kongresu jest Instytut Sobieskiego.

11 czerwca 2016 prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego poecie i pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. „Rymkiewicz przeszedł do historii polskiego ducha” – podkreślił Kaczyński.

Są ludzie, którzy chcą pisać i piszą, chociaż wychodzi to nie najlepiej. Są tacy, którzy piszą i jest to drukowalne, są tacy, którzy piszą dobrze, są tacy, którzy bardzo dobrze, są tacy, którzy są w tej dziedzinie wybitni. Wreszcie są tacy, co jest bardzo rzadkie, którzy pisząc tworzą mit, to jest najwyższy stopień twórczości, najwyższy stopień literatury” – powiedział Kaczyński, wręczając nagrodę.

Prezes PiS zaznaczył, że w przypadku Rymkiewicza jest to mit odnoszący się do narodu. „Mit szczególny, trudny, taki co to w naszym potocznym myśleniu jest traktowany jako przywara, wada, obciążenie; zmienia się w istotę polskości, nasz sztandar, naszą tożsamość i w jakiejś mierze zmienia się w naszą siłę” – powiedział.

Rymkiewicz, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że otrzymał wiele nagród, ale nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla niego szczególna.

Różni się od wszystkich nagród, które dotychczas dostałem. Jest dla mnie ich ukoronowaniem. Jest dla mnie niezwykła, bo jest to nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego, związana jest z imieniem wielkiego prezydenta” – podkreślił.

Nagroda, przyznawana od roku 2011,   po raz pierwszy zyskała wymiar finansowy. Bank PKO BP ufundował czeki o wartości 100 tys. złotych dla Jarosława Rymkiewicza oraz dla laureatów z lat ubiegłych. Są to:

  • nieżyjący kompozytor Wojciech Kilar;
  • reżyser Lech Majewski;
  • rzeźbiarz Jerzy Kalina;
  • nieżyjący pisarz Marek Nowakowski;
  • kompozytor Michał Lorenc (w 2015 r. autor muzyki m.in. do filmu „Smoleńsk”).

W skład kapituły nagrody wchodzą: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz laureaci z lat ubiegłych.

 

za Culture.pl

fot. Przemysław Pokrycki / Reporter / East News (za Culture.pl)

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.