Dobre świętowanie Dnia Dziecka!

Przegląd

Dobre Strony 2016Książka to najlepszy prezent! A jeśli dodatkowo spędzimy przy niej czas z dzieckiem podarujemy mu swoją uwagę i zagwarantujemy fajne wspomnienia. Przedłużcie więc Dzień Dziecka i spędźcie rodzinny weekend na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. Czeka wiele bezpłatnych atrakcji!

7. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY potrwają od piątku do niedzieli (3-5 czerwca) w sali wystawienniczej w budynku IASE (ul. Wystawowa 1) mieszczącym się przy Hali Stulecia i naprzeciwko Centrum Technologii Audiowizualnych. Targi DOBRE STRONY są jedną z najważniejszych w kraju imprez promujących literaturę nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. Wstęp jest bezpłatny, a na miejscu spotkamy kilkadziesiąt najlepszych Wydawnictw literatury dziecięcej i młodzieżowej z całej Polski. Możemy liczyć na bogatą ofertę książek, których często nie kupimy w dużych księgarniach. Wiele spośród prezentowanych publikacji to nowości, premiery wydawnicze i pozycje nagrodzone w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach. Warto zaplanować zakupy, bo tradycyjnie specjalnie na targi Wydawnictwa szykują atrakcyjne rabaty. Można spodziewać się także stoisk z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywnymi zabawkami. Na najmłodszych czytelników oraz młodzież już od piątku będą czekać liczne atrakcje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę warsztatów artystycznych inspirowanych literaturą. Nie zabraknie również spotkań z autorami i ilustratorami wśród których są m.in. Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Antoniewicz, Magdalena Zarębska, Magda Woski, Nikola Kucharska, Wioletta Piasecka, Ewa Pawlak, Paweł Pawlak, Robert Romanowicz, Michał Wójcik, czy Tomasz Minkiewicz.

Ważnym wydarzeniem dla nieco starszych dzieci i młodzieży będzie z pewnością jedyne w Polsce spotkanie z amerykańskim pisarzem Brandonem Mullem – autorem cyklu powieści Baśniobór oraz Baśniobór. Przewodnik opiekuna. To atrakcja zaplanowana specjalnie na otwarcie targów! Spotkanie odbędzie się w piątek 3 czerwca o godz. 12:00 (stoisko Wydawnictwa Wilga).

Gry i zabawy z książką

DOBRE STRONY to trzy dni pełne wrażeń i propozycji dla małych dzieci i nastolatków lubiących kreatywne wyzwania. Spośród warsztatów można wybrać m.in. takie, na których tworzone będą broszki z filcu inspirowane wierszami, zakładki do książek, torby i pocztówki z wrocławskimi zabytkami, baśniowe pacynki, unikatowe maskotki, literackie maski, czy wielkoformatowy kolaż przedstawiający zwierzęta z sąsiadującego z targami wrocławskiego ZOO. Uczestnicy targów będą mieli również okazję namalować „zaczytany autoportret” oraz stworzyć wielki pociąg marzeń i nocny pejzaż Wrocławia. Dzieci (6-10 lat), które chciałyby dowiedzieć się co koreańskie słowo MAUM. powinny wybrć się na warsztaty plastycze przygotowane przez Katarzynę Bury (koordynatorkę projektów Tekturowo i Książki do patrzenia) nawiązujące do książki MAUM. Dom duszy Kim Hee-Kyung i Iwony Chmielewskiej (nowość Wydawnictwa Warstwy będącego częścią Wrocławskiego Domu Literatury). Każdy uczestnik spotkania skontakuje unikalny papierowy dom, w którym rozgości się i zamieszka „coś” bliskie mu i drogie. W ten sposób powstanie metaforyczne miasto. Warto wcześniej zapoznać się z programem targów (na stronie www.wpdk.pl), gdyż na część warsztatów obowiązują zapisy. Nie zabraknie kolorowych Bajarzy i Moli Książkowych – animatorów, którzy są obecni na wrocławskich targach co roku i propagują czytelnictwo wśród mieszkańców Wrocławia. Można spędzić z nimi czas, zagrać w grę, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tydzień przed imprezą spotkamy ich także w różnych zakątkach miasta: w tramwaju, na basenach Wrocławskiego Centrum Spa, na Rynku, w parkach i podczas Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.

Nagrody dla młodych bajkopisarzy

DOBRE STRONY pamiętają także o najmłodszych talentach literackich! W tym roku już po raz piąty zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie…” na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Spośród uczniów zgłaszających swoją pracę do konkursu zostają wyłonieni młodzi Bajkopisarze, a ich literackie dzieła zostają wydane przez Organizatorów we wspólnej książce. Laureaci otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W 2016 roku na konkurs „A to moja bajka właśnie...” nadesłano około 6000 prac. Jury przyznało trzy pierwsze nagrody oraz po trzy wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa i gimnazjum). Nazwiska laureatów znajdują się na stronie www.wpdk.pl. Wręczenie nagród młodym autorom odbędzie się w sali targowej, w sobotę (4 czerwca) o godzinie 13.00.

Dobre akcenty dla dorosłych

Jak co roku organizatorzy zadbali także o wydarzenie specjalne dla nauczycieli. Warto zwrócić uwagę na wykład Cudowne i pożyteczne – o znaczeniu baśni, który wygłosi Jadwiga Wais wykładająca historię filozofii, psychologię medycyny, psychoanalizy w Zakładzie Nauk Humanistycznych Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz autorka książek Bracia Grimm i Siostra Śmierć, Ścieżki baśni. To świetna propozycja dla pedagogów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych interpretacją baśni. Natomiast w sobotę od 13:00 odbędzie się konferencja na temat wykorzystania beletrystyki anglojęzycznej na lekcjach z dziećmi. Na wszystkich chętnych czeka także rodzinna rozrywka – drużynowa gra miejska dla rodziców z dziećmi w wieku od 4 do 13 lat. Można w niej wziąć udział każdego dnia (od piątku do niedzieli) – start przy stoisku firmy Nestor8. Zarówno dorosłych, jak i młodych czytelników z pewnością zainteresuje spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki Zdobyć koronę opowiadającej o życiu Jerzego Kukuczki, legendy polskiego himalaizmu (sobota, 4 czerwca godz.12:00). Ciekawie zapowiada się także zaplanowana na niedzielę (5 czerwca, godz. 14:00 sala D) prelekcja o potencjale twórczym w filmie i o tym, jak wykorzystać go w pracy z dziećmi przygotowana przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Podczas spotkania dowiemy się wszystkiego o prowadzonym we Wrocławiu projekcie aKINO oraz o inspirowaniu dzieci i młodzieży do aktywności na każdym poziomie: fizycznym, intelektualnym i społecznym.

Najlepsza Książka dla Dzieci

Podczas pierwszego targowego wieczoru poznamy laureata prestiżowej Nagrody DOBRE STRONY ufundowanej przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nagroda w wysokości 30.000 złotych przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w okresie od 1 maja roku poprzedzjącego targi do 1 maja bieżącego roku. Trafia ona do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym. Na targach będzie można także przyjrzeć się książce Wielka historia małej kreski Serga’a Blocha, która została wydana właśnie ze środków pochodzących z nagrody Dobre Strony przez Wydawnictwo Zakamarki – ubiegłorocznego laureata.

Organizatorem Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY (oraz grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek)jest Wrocławski Dom Literatury – samorządowa instytucja kultury, która powstała z połączenia Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Wydawnictwa Warstwy.

Więcej o targach na: www.wpdk.pl

Wkrótce odsłona nowej strony internetowej pod adresem: www.domliteratury.wroc.pl

Facebook: Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławski Dom Literatury

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.