Adam Zagajewski z Griffin Prize

Przegląd

Ceniony poeta, prozaik, tłumacz i eseista Adam Zagajewski został 1 czerwca 2016 roku uhonorowany kanadyjską The Griffin Trust For Excellence In Poetry Lifetime Recognition Award – a dokładnie The Griffin Trust For Excellence In Poetry Lifetime Recognition Award – za całokształt twórczości. Nagroda wynosi 10 tysięcy dolarów kanadyjskich.

Griffin Poetry Prize została ustanowiona w 2010 roku przez biznesmena i filantropa Scotta Griffina. Nagroda jest co roku wręczana jednemu kanadyjskiemu poecie i jednemu zagranicznemu. W tym roku nagrody wręczono Kanadyjce Liz Howard i Amerykaninowi Normanowi Dubie. Adam Zagajewski został wyróżniony za „osiągnięcia życia″.

Poeci nie wybierają swojego stosunku do historii – mówił Mark Doty, amerykański poeta i laureat National Book Award, podczas laudacji ku czci Adama Zagajewskiego. – Rodzimy się w konkretnym czasie i miejscu, niektórzy na linii frontu, inni chronieni przed trudnymi okolicznościami, a większość z nas gdzieś pomiędzy. Niektórzy poeci udowadniają, że mają odpowiedniego ducha, by dać głos złożoności momentu. W XXI wieku czytelnicy, którzy kochają poezję, mają niezmierne szczęście. Mamy poetę, który idealnie oddaje ton naszych czasów, którego dzieła wywodzą się z kupki popiołu XX wieku oraz z głosów pełnych przerażenia i nadziei wieku XXI. Jestem głęboko zaszczycony, mogąc wręczyć Griffin Poetry Prize za osiągnięcia życia jednemu z najwybitniejszych poetów naszych czasów: Adamowi Zagajewskiemu.

Mark Doty w swoim wystąpieniu nadmienił także, że wielcy poeci drugiej połowy minionego wieku – Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska – należeli nie tylko do Polski, ale i do świata.

Adam Zagajewski – urodzony w 1945 roku we Lwowie jest jednym z najbardziej znanych współczesnych poetów polskich. Eseista i tłumacz, związany z ruchem Nowej Fali w Krakowie, członek redakcji „Zeszytów Literackich″. Otrzymał wiele nagród, między innymi Międzynarodową Nagrodę Neustadt w dziedzinie literatury zwaną małym Noblem (2004). Wielokrotnie wymieniano go w gronie kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Obecnie część roku spędza w Krakowie, część – w Chicago, gdzie wykłada na tamtejszym uniwersytecie.

za culture.pl

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.