70 lat PIW-u

70 lat PIW-u

Przegląd

25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania Państwowego Instytutu Wydawniczego do istnienia. Na książkach PIW-u wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad oficyna wydała ponad 8000 tytułów. Kiermasze, konkursy i wspomnienia – tak PIW świętuje rok jubileuszowy!

18-28 czerwca: Sto lat, PIW! Złóż życzenia i wygraj książki!
Sto lat, PIW! Złóż życzenia, pokaż je światu i wygraj książki! Dla pierwszych 70 osób, które w dniach od 18 do 28 czerwca prześlą życzenia z okazji 70 rocznicy powstania PIW-u, czekają nagrody książkowe, wśród nich m.in. najnowsze tytuły: Opowieści i przypowieści Franza Kafki, Opium Gézy Csátha czy Dzieła zebrane Witkacego. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.piw.pl/70.

25-26 czerwca: Jubileuszowy kiermasz książek na Foksal 17
Taka okazja zdarza się raz na 70 lat! 25 czerwca na Foksal 17 w Warszawie rozpocznie się wielki jubileuszowy kiermasz książek Państwowego Instytutu Wydawniczego z okazji 70 rocznicy powołania oficyny do istnienia.

Podczas kiermaszu PIW obniży ceny nowości wydawniczych aż o 40%. Promocja obejmie Dzieła zebrane Witkacego, cykl Utworów zebranych Mirona Białoszewskiego oraz słynne serie PIW-u (Biblioteka Myśli Współczesnej, Rodowody Cywilizacji, Biografie Sławnych Ludzi). Na Foksal 17 Czytelnicy znajdą także starsze wydania książek, wśród nich m.in. dzieła Hermana Hessego, Umberta Eco, Williama Faulknera oraz unikalne tytuły z pierwszych lat działalności Instytutu. Łącznie kilkaset książek, które warto mieć na półce!

Blanka Ciompała, Krystyna Kurmanowa i Hanna Wachnowska przez kilkadziesiąt lat pracowały na Foksal 17. Co zapamiętały? Jak wspominają ten czas? Rozmowa z pracownicami PIW-u do zobaczenia od 15 czerwca na stronie www.piw.pl.

Pani Blanka (Blanka Ciompała) przez niemal półwiecze stała się osobą znaną i wręcz kultowo związaną z wizerunkiem PIW-u. Chyba tak naprawdę była „na mieście” najbardziej popularną „twarzą” wydawnictwa. Była także cząstką bohemy, która przemierzała Trakt Królewski, z przyjemnością zbaczając w ulicę Foksal. Na co dzień pracowała w Księgarni. Zapytaliśmy ją, kogo pamięta z tamtych czasów. Agnieszka Osiecka, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Artur Sandauer, Stanisław Dygat, Jan Himilsbach, a także Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir, którzy pojawili się na Foksal w 1962 roku. Jednym słowem – elita!

„Cafe Snob” przy Foksal 17 w Warszawie. Unikalne zdjęcia z kawiarni literackiej PIW-u: https://www.youtube.com/watch?v=LbTgFidkXjs.

 

za: Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.