Festiwal Apostrof dobiegł końca

Festiwal Apostrof dobiegł końca

Przegląd

Tysiące czytelników, setki podpisanych książek, dziesiątki spotkań z pisarzami, siedem dni.
W niedzielę (22.05) – spotkaniem z Jerzym Pilchem – zakończył się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. Była to pierwsza edycja ogólnopolskiego święta literatury zorganizowanego przez Empik dla miłośników książek.

Andrzej Ziemiański

Przez cały tydzień, od 16 do 22 maja, w ośmiu miastach Polski odbyło się ponad siedemdziesiąt spotkań z ludźmi, którzy tworzą świat literatury: autorami, krytykami, dziennikarzami i oczywiście czytelnikami. Była to okazja do rozmów o książkach, poznania nowości wydawniczych, dyskusji o ważnych sprawach, posłuchania ciekawych historii i spacerów po mieście szlakami wytyczonymi przez pisarzy.

Poza tym, podczas festiwalu można było m.in. spotkać pretendenta do literackiej Nagrody Nobla, usłyszeć, jak pisze się książkę, która ma prawie tysiąc stron czy przeczytać niekonwencjonalnie opublikowaną powieść jednego z najpoczytniejszych europejskich pisarzy. Do Polski przyjechały gwiazdy światowej literatury, m.in.: Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Diane Ducret i Paullina Simons. Wśród licznych gości nie zabrakło także najchętniej czytanych rodzimych twórców, m.in.: Jerzego Pilcha, Katarzyny Grocholi, Janusza Głowackiego, Małgorzaty Halber, Jacka Dehnela, Katarzyny Bondy, a także nominowanych w tym roku do nagrody Nike: Magdaleny Grzebałkowskiej, Weroniki Murek, Łukasza Orbitowskiego i Macieja Płazy.Jerzy Pilch w Teatrze Dramatycznym

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Wydarzenia miały miejsce na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawitał do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Większość wydarzeń można było oglądać na żywo za pośrednictwem internetu, z czego skorzystało ponad 85 000 osób. Kuratorem tegorocznej edycji była Sylwia Chutnik. Oprawę wizualną festiwalu stworzył Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Empik – największa polska sieć zajmująca się dystrybucją książek. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem #czytajdalej.

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.