„Wrota” Natsume Sōseki – premiera wydawnictwa Psychoskok

Przegląd

„Wrota” Natsume Sōseki – premiera wydawnictwa Psychoskok

wrota

Od czasu ukazania się ostatniej powieści Sōsekiego Natsume na polskim rynku minęło kilka lat. Ukazała się właśnie kolejna jego pozycja zatytułowana „Wrota”.

Książka przedstawia historię przeciętnego mężczyzny spędzającego każdy dzień pracując w biurze, a nocą rozmawiając ze swoją żoną. Ukrywa jednak tajemnicę, przez którą czuje się wyalienowany w społeczeństwie. Niespodziewanie odkrywa też, że istnieje całkiem realne zagrożenie, a przeszłość, której tak się obawiał, może go dopaść.

Natsume Sōseki urodził się w okresie odnowy Meiji (1868–1912), gdy w całym kraju dochodziło do ogromnych zmian kulturowych. Rozpoczął naukę na Uniwersytecie Cesarskim w Tokio, gdzie studiował literaturę angielską. Później wyjechał do Anglii jako stypendysta Ministerstwa Oświaty. Jest uznawany za twórcę nowoczesnej powieści japońskiej, na jego koncie znajdują się utwory obyczajowe, psychologiczne, poezje czy eseje. Jego powieści tłumaczone są na wiele języków. W Polsce ukazały się „Jestem kotem”, „Panicz” i „Sedno rzeczy”.

Sōseki w swoich książkach przedstawia, często pesymistyczne tematy, a jednak jego książki nie są całkowicie dołujące. Powieść „Wrota” porusza znane nam z twórczości autora zagadnienia – samotność, izolację ze społeczeństwa, konsekwencje grzechów jakie się popełniło (chociażby „Sedno rzeczy”). Sposób w jaki pokazuje swoich bohaterów jest dla mnie nieprzeciętny – po prostu dają się lubić, dzięki temu, że nie są tak idealnie poprawni. Czasami „robią z siebie głupków”, widzimy ich słabości, ale i momenty przepełnione radością.  „Wrota” to książka, o której myśli się jeszcze długo po przeczytaniu.

Zainteresowanych odsyłam do strony z książką Natsume Sōseki „Wrota” Wszystkie książki w formie drukowanej wydawnictwa Psychoskok dostępne w księgarni wydawnictwa tylkorelaks.pl, oferta ebooków wydawnictwa dostępna na ebooki123.pl

Logo Psychoskok

Zapraszamy na nasz profil na Facebook oraz Google+

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.