„Kompania słoni”, czyli nie tylko armia Hannibala

Przegląd

Kompania słoni

Kompania słoni”, czyli nie tylko armia Hannibala

Nad rzeką Czinduin, w sercu parnej birmańskiej dżungli, brytyjskie firmy zajmują się wyrębem drewna tekowego. Wycinka odbywa się przy współudziale niezwykłych pracowników – słoni azjatyckich. Niezwykły okazał się też ich nadzorca – Elephant Bill. 

Elephant Bill zdawał sobie sprawę z roli, jaką jego podopieczni mogli odegrać podczas konfliktu brytyjsko-japońskiego – w dżungli potrafiły zdziałać wszystko: pełniły funkcję dźwigów tam, gdzie nie mogły wjechać maszyny, transportowały ludzi i sprzęt, ciągnęły pojazdy, a także pozyskiwały drewno niezbędne do budowy łodzi i mostów. To dzięki nim XIV Armii Brytyjskiej udało się rozgromić Japończyków w Maithili. Kompania słoni jest więc także opisem działań elitarnego oddziału sabotażowego Force 136, a także niezwykłej jednostki, tytułowej Kompanii, w skład której wchodziły zwierzęta mogące dorównać legendarnym słoniom bojowym Hannibala z czasów II wojny punickiej.

Kompania słoni” Vicki Constantine Croke to opowieść o niezwykłej więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Wykorzystując osobiste zapiski Jamesa Howarda Williamsa, autorka konstruuje opowieść o dojrzałym i pełnym empatii podejściu Anglika do podległych mu stworzeń, które w czasie zawieruchy II wojny światowej uratowały mu życie. Jest to także historia o tym, jak zwierzęta mogą zmienić dzieje historii oraz wpłynąć na wynik wojny. Niezaprzeczalnie najbardziej poruszająca w opowiadanej historii jest wspomniana relacja, która rodzi się między Jamesem Howardem Williamsem a jego podopiecznymi i towarzyszami wędrówki – majestatycznymi, potężnymi, a jednocześnie ujmująco wrażliwymi słoniami.

Wspaniałego piękna birmańskiej dżungli o świcie nigdy nie da się zapomnieć – napisała Susan – „Głęboką zieleń delikatnie rozjaśnia róż, kiedy słońce wschodzi, a mgła unosi się nad rzeką. Ze świeżo poruszonego ogniska unoszą się spirale i zapach dymu. Rozlega się zew gołębi pospolitych lub dłuższe zawodzenie gołębi cesarskich. Przyjemny dotyk ostrego powietrza, sporadyczny ryk jakiegoś zaprzęganego do roboty słonia. Siadamy opatuleni w ciepłe, wełniane swetry i szale, sączymy pierwszą filiżankę herbaty, wypalamy pierwszego papierosa. Wspaniałe piękno i uczucie, że nawet jeśli to wszystko było przelotne, to w tamtych chwilach życia było przyjemne”.

Oferowana przez Grupę Medium, zgodnie z nazwą serii, w której ją wydano – „Szerokie Horyzonty”, książka Vicki Constantine Croke prezentuje odsłonę wyższego poziomu relacji więzi między człowiekiem a zwierzęciem na tle burzliwych dziejów ludzkości.

Vicki Constantine Croke bada życie zwierząt od ponad dwóch dekad – śledziła fossy na Madagaskarze, białe niedźwiedzie na biegunie polarnym i diabły tasmańskie w Tasmanii. Jest autorką książek „The Lady and the Panda: The True Adventures of the First American Explorer to Bring Back China’s Most Exotic Animal”, „The Modern Ark: The Story of Zoos – Past, Present and Future” oraz „Kompanii słoni: Inspirującej opowieści o nieprawdopodobnym bohaterze i zwierzętach, które uratowały mu życie w czasie II wojny światowej”.

Croke pracowała dla Disneya i kanału A&E przy realizacji filmów dokumentalnych dotyczących natury oraz tworzyła program „The Secret Life of Animals” w telewizji NECN. Przez 13 lat prowadziła także w „The Boston Globe” rubrykę Animal Beat. Współpracowała z rozmaitymi czasopismami takimi jak „The New York Times”, „The Washington Post”, „The London SundayTelegraph”, „Time”, „Popular Science”, „O: The Oprah Magazine”, „Gourmet”, „National Wildlife” i „Discover Magazine”.

Szerokie Horyzonty” to seria skierowana do osób zainteresowanych historią wojen i wojskowości, zadań specjalnych, terroryzmu, bezpieczeństwa oraz określaniem granic wytrzymałości człowieka. Poszczególne pozycje ujmują te tematy w nowatorski sposób, odkrywając wielowątkowość omawianych zagadnień. Książki wydawane w serii będą reprezentować różne gatunki z zakresu literatury faktu: wspomnienia, biografie, autobiografie, reportaże, opracowania itp. Znajdą się wśród nich także publikacje akademickie.

Książka „Kompania słoni”, wydana w ramach serii „Szerokie Horyzonty” jest dostępna w sprzedaży w Księgarni Militarnej.

Kategorie: Historia
Tagi: Grupa Medium

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.