Nagroda Literacka Gdynia – zgłoszono 402 tytuły

Nagroda Literacka Gdynia – zgłoszono 402 tytuły

Przegląd

Ponad 400 tytułów w czterech kategoriach – proza, esej, poezja i przekład na język polski – zgłoszono w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia. Ogłoszenie oficjalnych nominacji odbędzie się 19 maja podczas Warszawskich Targów Książki.

Do konkursu zgłoszono 402 tytuły: eseistyka – 90 pozycji, poezja – 145, proza – 108, przekład – 59. Spośród nadesłanych zgłoszeń, członkowie kapituły pod przewodnictwem profesor Agaty Bielik-Robson, wybiorą dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2015 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii.

Następnie członkowie kapituły wyłonią czterech laureatów, którzy 10 września otrzymają Gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych każda.

Uroczysta gala będzie miała miejsce w odnowionej przestrzeni Teatru Miejskiego w Gdyni. Gali będą towarzyszyć Dni Nagrody Literackiej Gdynia odbywające się w terminie od 8 do 11 września 2016.

W roku 2015 roku Nagrodę Literacką Gdynia otrzymali: Michał Cichy za zbiór „Zawsze jest dzisiaj” (w kategorii proza), Piotr Janicki za tomik „Wyrazy uznania” (w kategorii poezja), Piotr Wierzbicki za zbiór „Boski Bach” (eseistyka) i Wiktor Dłuski za przekład na język polski powieści „Martwe dusze” Mikołaja Gogola.

 

źródło: booklips

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.