Światowy Dzień Poezji i „Wiersze w metrze”

Światowy Dzień Poezji i „Wiersze w metrze”

Przegląd

W marcu do Warszawy zawitała szósta edycja „Wierszy w metrze”. Od ponad dwóch tygodni pasażerowie zapoznają się z poezją z dziewiętnastu krajów świata. Organizatorzy „Wierszy w metrze” – warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC i stołeczny Ratusz nieprzypadkowo zaplanowali projekt właśnie na marzec – głównym celem kampanii, zgodnym z założeniami Światowego Dnia Poezji, jest bowiem propagowanie czytelnictwa poezji.

Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca już od 16 lat. Został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku w Paryżu. Zwrócenie uwagi na konieczność nauczania, czytania oraz propagowania poezji w szerokim zakresie stanowi główną misję tego dnia.

Na Światowy Dzień Poezji organizowany w ramach projektu „Wiersze w metrze” zaplanowano w Warszawie szereg aktywności, które zbliżą zainteresowanych zarówno do samej poezji, jak i jej twórców. Organizatorzy Wierszy w metrze oraz Festiwal Europejski Poeta Wolności zapraszają do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na wieczór poetycki z udziałem poetów: Kiriakos Charalambidis z Cypru, Aidas Marčėnas z Litwy oraz Juhana Henrikki Harju z Finlandii, których wiersze znalazły się w tegorocznej edycji projektu. Swoje wiersze prezentować będą również autorzy nominowani do nagrody Europejski Poeta Wolności: Lidija Dimkovska z Macedonii, Daniel Jonas z Portugalii, Siergiej Stratanowski z Rosji, Ana Blandiana z Rumunii i Anikó Polgár z Węgier. Wiersze w oryginalnym brzmieniu usłyszymy w wykonaniu ich autorów, natomiast polskie przekłady zostaną przeczytane przez Beatę Jewiarz oraz Łukasza Lewandowskiego. Kulminacją wieczoru będzie oryginalny speed dating, czyli osobiste spotkania publiczności z poetami, w formie krótkich rozmów w cztery oczy.

Wiersze pojawią się ponadto w warszawskich kawiarniach na specjalnie przygotowanych i rozdawanych tego dnia materiałach.

21 marca poznamy także zwycięzców konkursu haiku, zorganizowanego w ramach projektu „Wiersze w metrze”. Zadanie uczestników konkursu, ogłoszonego na stronie WWW projektu (www.wierszewmetrze.eu) polegało na stworzeniu krótkiego utworu nawiązującego tematyką do natury, która jest w tym roku motywem przewodnim wierszy. Wszystkie zgłoszone haiku można przeczytać na stronie WWW Wierszy w metrze – tam też zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Wyróżnieni autorzy zostaną nagrodzeni czytnikami e-booków marki Kindle oraz książkami.

 

Najważniejsze informacje

KIEDY – 21.03.2016
GDZIE – Warszawa, 21 marca CSW Zamek Ujazdowski, Laboratorium godz. 18.30
KTO – Poetki i poeci: Anikó Polgár (Węgry), Siergiej Stratanowski (Rosja), Ana Blandiana (Rumunia), Lidija Dimkovska (Macedonia), Daniel Jonas (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakos Charalambidis (Cypr), Aidas Marčėnas (Litwa).
Autorzy przekładów wierszy: Anna Górecka, Adam Pomorski, Joanna Kornaś-Warwas, Danuta Cirlić-Straszyńska, Michał Lipszyc, Łukasz Sommer, Małgorzata Borowska, Michał Bzinkowski, Paulina CiuckaAnikó Polgár (Węgry), Siergiej Stratanowski (Rosja), Ana Blandiana (Rumunia), Lidija Dimkovska (Macedonia), Daniel Jonas (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakos Charalambidis (Cypr), Aidas Marčėnas (Litwa).

Polskie przekłady wierszy przeczytają Beata Jewiarz i Łukasz Lewandowski.
Autorami przekładów wierszy są: Anna Górecka, Adam Pomorski, Joanna Kornaś-Warwas, Danuta Cirlić-Straszyńska, Michał Lipszyc, Łukasz Sommer, Małgorzata Borowska, Michał Bzinkowski, Paulina CiuckaAnikó Polgár (Węgry), Siergiej Stratanowski (Rosja), Ana Blandiana (Rumunia), Lidija Dimkovska (Macedonia), Daniel Jonas (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakos Charalambidis (Cypr), Aidas Marčėnas (Litwa).

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.