Wydawnictwo Psychoskok poleca – „Zatarty ślad. O 10 kwietnia 2010 r.” Romana Misiewicza

Przegląd

Książka Romana Misiewicza “Zatarty ślad. 10 kwietnia 2010 r.” to próba przedstawienia najbardziej istotnych faktów dotyczących tak zwanej katastrofy smoleńskiej, czyli tragicznego lądowania na smoleńskim lotnisku samolotu z głową państwa, Lechem Kaczyńskim, i 94 innych oficjalnych przedstawicieli narodu, w tym dyplomaci, politycy, wojskowi, działacze, personel techniczny. Jako że wciąż aktualnych i w różnym stopniu zweryfikowanych jest wiele wersji tej tragedii, to obszar ten nieustannie otwarty jest na wielotorowe śledztwa, ale przede wszystkim na mniej lub bardziej wiarygodne spekulacje.

Zatarty Ślad ok

Autor obecnej książki, Roman Misiewicz, zadał sobie ogrom trudu i przez te pięć lat zbierał, analizował, porównywał, weryfikował setki informacji i źródeł, a na ich podstawie starał się odtworzyć przebieg tego lotu i śmiertelnego lądowania. Ta książka to literatura faktu, a jednocześnie forma dziennikarskiej inicjatywy śledczej, jednak przede wszystkim rzetelne, potwierdzone fakty i tezy, zaprezentowane w sposób obiektywny. Autor stara się nie akcentować własnych poglądów, wątpliwości i przypuszczeń, a tym samym pozwala czytelnikowi skonfrontować się z wersją oficjalną, która zakłada wyłącznie błędy ludzkie. Sowitym walorem tej narracji jest precyzja przedstawionego zagadnienia.

Fragment z książki:

„10 kwietnia 2010 roku doszło, według pierwszego tytułu (później „uładzonego”) zamieszczonego wówczas w mediach, do „dekapitacji Polski”. Czy Polska stała się tego dnia bezgłowym truchłem? Ktoś z rządzących powiedział, podsłuchany w głośnej aferze, że państwo nasze istnieje tylko teoretycznie. Powszechnie uznano to za przerysowanie. Pewną metaforę. Niesłusznie. Polska jest trupem. Ciałem bez głowy, które podtrzymywane jest przy życiu sztucznie. Bez głowy – czyli bez elity państwa. Ta rodzi się w długim, demokratycznym procesie, który po 10 kwietnia 2010 r. musiał rozpocząć się na nowo i albo zakończy się odzyskaniem przez Polskę prawdziwej niepodległości, albo tę wegetację brutalnie przerwie ktoś obcy. Smoleńsk nie był bowiem niczym nowym w naszej historii. Pozbawiono nas już wcześniej głowy w Katyniu – wiosną 1940 roku. Smoleńsk był i powtórką tamtych wydarzeń i symbolicznym przypomnieniem dla tych, którzy marzeń o wolnej Polsce wciąż jeszcze się nie pozbyli. Czy można w jakiś sposób przeciwdziałać kłamstwu? Tak – szukając prawdy. Próbując poznać swoją prawdziwą historię. Jest to przecież niezbędne, aby wiedzieć kim się jest. Moja tożsamość to historia mojego życia. Postępki czynione z dobrych i złych pobudek. Tożsamość narodu to jego historia. Jeśli jej obraz jest zafałszowany, to mamy fałszywą tożsamość. Nie znamy samych siebie. Nie wiemy kim jesteśmy. Dokąd idziemy, czego pragniemy. Oddajemy niefrasobliwie przyszłość swoją i swoich dzieci w obce, niekoniecznie troskliwe, ręce. To ciężkie zaburzenie świadomości. Żeby móc przezwyciężyć tę przypadłość musimy przede wszystkim poznać prawdę o sobie. Zadaniem tej książki jest nam w tym pomóc.”

Roman Misiewicz, urodzony w 1964 roku w Dębicy, prawnik. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny przyznawanej za najlepszy książkowy debiut roku (2003). Nominowany do: Paszportów Polityki (2003); Nagrody im. Józefa Mackiewicza (2012). Wydał pięć tomów wierszy: „//pukt/ów/za/cze.pien.ia//” (2003), „Wieprzowe języki” (2005), „Cam_era obscura” (2009), „dobre-nowiny.pl – wiersze smoleńskie” (2011), „Czarna skrzynka” (2013). Publikował swoje utwory w ogólnopolskich pismach (m.in. Arcana, Twórczość, Fronda, Topos, Gazeta Polska, Gazeta Wyborcza, Merkuriusz Polski i inne). Jego wiersze były tłumaczone na język włoski (La comunita dei vulcani), oraz angielski (Yellow Edenwald Field).

Książka już w sprzedaży w księgarni internetowej Bonito, teraz także jako ebook
Wszystkie książki w formie drukowanej wydawnictwa Psychoskok dostępne na Bonito, oferta ebooków dostępna na ebooki123.pl
Zapraszamy na nasz profil na Facebook oraz Google+

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.