„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Przegląd

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zwyciężyło w plebiscycie na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku – ogłosił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To cudowna powieść o miłości, upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary – powiedział.
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w plebiscycie oddano w sumie kilkanaście tysięcy głosów.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która w latach 1895-1896 została opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”, a następnie wydana w formie druku zwartego. Premiera „Quo Vadis” odbyła się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Henryk Sienkiewicz (1846-1916) powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

„Narodowe czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa. W tym roku po raz pierwszy Polacy mogli sami dokonać wyboru, jakiej lekturze ma być poświęcone Narodowe Czytanie.

„Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – to pięć propozycji, z których Polacy mogli wybrać dzieło do piątej edycji Narodowego Czytania.

Prezydent Andrzej Duda razem z Pierwsza Damą rozpoczną lekturę tegorocznego Narodowego Czytania 3 września.

 

 

źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.