Zmarł Karl Dedecius

Zmarł Karl Dedecius

Przegląd

Prof. dr h. c. mult. Karl Dedecius urodził się w roku 1921 w niemieckiej rodzinie w Łodzi. Jako żołnierz Wehrmachtu dostał się do niewoli sowieckiej. Po zwolnieniu w roku 1950, dwa lata później osiedlił się w Niemczech Zachodnich. Tu po właściwiej pracy w wolnych chwilach zaczął się oddawać swojej pasji – literaturze polskiej i jej przekładaniu na język niemiecki.

Oprócz Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta przełożył tak znanych twórców jak Stanisław Jerzy Lec, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska oraz Adam Zagajewski. Stworzył w Darmstadt Deutsches Polen-Institut i w latach 1980–2000 był dyrektorem tej placówki, która zajmuje się propagowaniem polskiej historii, kultury i polityki w Niemczech. W tym okresie (1982–2000) ukazały się jego najwybitniejsze publikacje: 50-tomowa „Biblioteka Polska” nakładem Suhrkamp Verlag oraz licząca siedem tomów „Panorama Literatury Polskiej XX wieku”. Oprócz tego opublikował niezliczoną ilość esejów poświęconych polskiej literaturze, historii kultury, a także sztuce tłumaczenia.

Za swoją niestrudzoną pracę tłumacza, wydawcy oraz pośrednika kultury Karl Dedecius był wielokrotnie wyróżniany tytułem doctora honoris causa, a także wielokrotnie odznaczany wysokimi odznaczeniami, w tym Wielkim Federalnym Krzyżem Zasługi z Gwiazdą oraz Orderem Orła Białego Rzeczypospolitej Polskiej.

Karl Dedecius szeroko rozpropagował kulturę polską w Niemczech, która wraz z jego odejściem traci jednego z swoich największych ambasadorów i budowniczego mostów między Polską i Niemcami.

 

 

 

 

 

za www.polen.diplo.de

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.