„Przecinek i Kropka” – Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą

„Przecinek i Kropka” – Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą

Przegląd

Wszyscy zgadzamy się z tym, że dzieciom trzeba czytać i zachęcać do samodzielnego czytania. Ale jak? Jak z szerokiej oferty na runku wybrać te najciekawsze i najbardziej wartościowe tytuły dla naszych maluchów. Empik właśnie ogłosił start Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Wydawcy mogą już zgłaszać publikacje.

Celem organizatorów konkursu „Przecinek i Kropka” jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz propagowanie wartościowej literatury dziecięcej. Dla autora i ilustratora zwycięskiego tytułu powędruje nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy, a dla książki została przygotowana specjalna promocja w salonach Empik. Najlepsza Książka Dziecięca 2015 będzie eksponowana na półkach tak, aby ułatwić rodzicom wybór najdoskonalszej lektury dla maluchów. W zeszłym rogu plebiscyt zwyciężył „Messi. Chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem.” Kto w tym roku dołączy do jego drużyny?

Najpierw spośród setek zgłoszonych przez wydawców tytułów zostaną wybrane te najciekawsze, które mają najbardziej pozytywny wpływ na rozwój dziecka, jego wyobraźnię i wrażliwość. Selekcji pięciu nominowanych książek dokonają eksperci od literatury i psychologii dziecięcej. Następnie, za sprawą głosowania internetowego, sprawą zajmą się sami zainteresowani – mali czytelnicy i ich rodzice.

W zmaganiach mogą brać udział publikacje dedykowane dzieciom w wieku 5 – 8 lat, które po raz pierwszy ukazały się na polskim rynku drukiem i miały swoją premierę w 2015 roku. Zgłoszenia do nagrody mogą dotyczyć również nowych tłumaczeń książek obecnych już na rynku wydawniczym oraz utworów ukazujących się w nowej szacie graficznej. W plebiscycie mogą brać udział nie tylko formy literackie (bajka, baśń, opowiadanie, zbiór wierszy), ale również poradniki i książki edukacyjne (z konkursu wyłączone są podręczniki szkolne i słowniki językowe). Zgłoszenia są przyjmowane do 1 lutego.

Plebiscyt czytelników odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej (www.przecinekikropka.pl). Plebiscyt rozpocznie się 23 marca i potrwa do 5 kwietnia. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 23 kwietnia podczas Festiwalu „Tere-Fere”. Zwycięski tytuł zostanie wyróżniony zarówno w salonach sieci Empik, jak i w Internecie na stronie empik.com.

W składzie jury zasiądą:
Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, dziennikarka;
Ewa Gruda – krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej;
dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego;
Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

Wydawcy zainteresowani udziałem w konkursie mogą przesyłać zgłoszenia do 1 lutego 2016 na adres przecinekikropka@empik.com.

Kategorie: Nagrody, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.