Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku w „Klubie Trójki”

Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku w „Klubie Trójki”

Przegląd

26 grudnia 2014 roku po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Barańczak. Niemal dokładnie w pierwszą rocznicę jego śmierci w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego poety. Obszerne fragmenty tej dyskusji Program 3 wyemituje w specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” we wtorek 22 grudnia. Początek audycji – jak zwykle – o godz. 21.05.

Barańczak „Ponieważ nigdy nie wiadomo, / czy oczy również jutro z rana / otworzą się, czy bielą stromą / rozwidni się jak co dzień ściana / na wprost; ponieważ wysypana / żwirem alejka szepcze z chrzęstem / czyjś późny powrót i swój banał / dźwięczy gdzieś świerszcz; ponieważ jestem (…) / – jak na śmierć – dość żywego zdania o krwi, / tętniącej w skroń rejestrem łask, / nie myśl, że nie jestem w stanie wierzyć, / żeś jest; w to nie wierz: jestem” – pisał Barańczak w wierszu „Żeby w kwestii tej nocy była pełna jasność” z 1988 roku – autor niezwykłej, autorskiej poezji, ale też brawurowy tłumacz m.in. Szekspira, a także pure-nonsensownych utworów Ogdena Nasha i Lewisa Carrolla. – W latach 70. działał w Komitecie Obrony Robotników i Towarzystwie Kursów Naukowych; współtworzył „Zeszyty Literackie”; od lat 80 . wykładał historię literatury polskiej na Harvardzie – przypomina Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w Trójce.
O twórczości Stanisława Barańczaka i o nim samym rozmawiali 14 grudnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej nadzwyczajni goście, świetne postaci kultury polskiej: redaktor naczelna „Zeszytów Literackich” – Barbara Toruńczyk i znakomici poeci – Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Adam Zagajewski. – Fragmenty ich opowieści (uzupełnione o wypowiedź Marii Dzieduszyckiej, prezes Fundacji Herberta, a przed laty uczestniczki amerykańskich seminariów Barańczaka) złożą się na „Klub Trójki”, do którego wysłuchania gorąco zapraszam wraz z Sylwią Hejj i Zofią Sylwin – dodaje, prowadzący całość, Jerzy Sosnowski.polskie radio 3

Wieczór wspomnień o Stanisławie Barańczaku w „Klubie Trójki” we wtorek 22 grudnia o godz. 21.05. Audycję dofinansowano ze środków m. st. Warszawy.

 

źródło: Polskie Radio

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.