W Łodzi rozpoczyna się IX Festiwal Puls Literatury

W Łodzi rozpoczyna się IX Festiwal Puls Literatury

Przegląd

Premiera spektaklu „Ziemia obiecana” na podstawie powieści Władysława Reymonta, w reż. Remigiusza Brzyka, warsztaty translatorskie, spotkania z pisarzami, wystawy i koncerty znalazły się w programie rozpoczynającego się w piątek w Łodzi Festiwalu Puls Literatury.

Organizowana przez Dom Literatury w Łodzi oraz łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich impreza ma na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa.

Festiwal rozpocznie piątkowa premiera spektaklu „Ziemia obiecana” przygotowana przez zespół Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jak mówią jego twórcy przedstawienie jest „dedykowane Łodzi (…), ludziom budującym swe marzenia kosztem tych, którzy marzeń mieć nie mogli; łodzianom, którzy dali się pochłonąć miastu. Teraz i w przeszłości”.

W programie imprezy znalazły się spotkania m.in. z Manuelą Gretkowską, Ingą Iwasiów, ks. Adamem Boneckim, Adamem Wajrakiem czy Jakobe Mansztajnem.

Obok spotkań z pisarzami, poetami i teoretykami literatury – odbędą się koncerty m.in. zespołów: Destylator, Fonetyka, Świetliki.

Jedną z najważniejszych imprez festiwalu będzie gala wręczenia Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, którą poprowadzi Bronisław Maj. Nagroda nawiązuje do przyznawanej niegdyś Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, której laureatem był m.in. Julian Tuwim. W ub. roku otrzymała ją pisarka, dziennikarka i reporterka Hanna Krall.

Puls Literatury to również rozstrzygnięcia wielu konkursów literackich i translatorskich. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wręczenie nagród XXI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina – poety, działacza opozycji, taternika zmarłego w 1993 roku w Paryżu.

Nazwa Festiwal Puls Literatury nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej „Puls”.

 

za PAP

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.