Powieść graficzna o Wisławie Szymborskiej

Powieść graficzna o Wisławie Szymborskiej

Przegląd

Powieść graficzna o Wisławie Szymborskiej ukazała się we Włoszech i wywołuje duże zainteresowanie wśród miłośników jej poezji oraz mediów. Autorką książki z rysunkami jest włoska rysowniczka komiksów Alice Milani.

W podtytule graphic novel znajdują się słowa z wiersza bardzo cenionej i uwielbianej we Włoszech noblistki – „Tak się zdarzyło, że jestem” (pełny tytuł dzieła to Wislawa Szymborska, Si dà il caso che io sia qui”). Szymborska, której tomiki poetyckie wydano w tym kraju w rekordowych nakładach, uważana jest za jeden z najważniejszych głosów literackich XX-XXI wieku.

Na 144 stronach przedstawiono kolejne etapy życia poetki, między innymi ślub z Adamem Włodkiem w 1948 roku, ich mieszkanie w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie, gdzie – jak się podkreśla – powstały wielkie dzieła literatury polskiej. Rysunkom towarzyszą krótkie myśli młodej poetki, jej refleksje i rozterki twórcze, anegdoty, dialogi z ulic Krakowa i z codziennego życia, od mycia naczyń po wybór garderoby.

Alice Milani, plansza z komiksu "Wislawa Szymborska, Si dà il caso che io sia qui ", fot. materiały prasowe
Alice Milani, plansza z komiksu „Wislawa Szymborska, Si dà il caso che io sia qui „, fot. materiały prasowe

Włoskie media zwracają uwagę na atrakcyjną szatę graficzną książki i piękne, „bardzo kobiece” rysunki oraz portrety poetki. Wcześniej ważnym wydarzeniem edytorskim we Włoszech było ukazanie się powieści graficznej o kurierze i emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim, której autorami są Marco Rizzo, Lelio Bonaccorso.(PAP)

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.