Praca dyplomowa i doktorska – Zdobycie promotora, pisanie na komputerze, opracowanie redakcyjne, prezentowanie, publikowanie

Przegląd

Praca dyplomowa i doktorska

Zdobycie promotora, pisanie na komputerze, opracowanie redakcyjne, prezentowanie, publikowanie

Gianfranco Gambarelli, Zbigniew Łucki

 Okl Praca dyplomowa i doktorska - full

Trzy książki w jednej dla zaoszczędzenia czasu i ograniczenia skażenia środowiska. W praktyce nie ma bowiem wielkich różnic w konstrukcji naukowych prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich i doktorskich. Różnica tkwi w zawartości, która musi być bardziej zobowiązująca przy przechodzeniu z pierwszego do drugiego i trzeciego stopnia studiów. Nie jest oczywiście zabronione, aby w już w pracy dyplomowej wieńczącej pierwszy lub drugi stopień były rewelacyjne rzeczy.

Każdy czytelnik z łatwością odnajdzie te części książki, które go interesują – zarówno pod względem poziomu, jak i określonych zagadnień.

 

Do piszących pracę dyplomową na studiach pierwszego stopnia

 

Przepraszam, panie profesorze, ile miesięcy mi to zajmie? Ile stron ma mieć praca? Jaki dać tytuł? Jak zacząć? (ja jej nigdy nie napiszę!). Przygotowanie pracy dyplomowej powinno być kulminacyjnym momentem kariery każdego studenta. Przy tej okazji student wypróbowuje na sobie, zanim to wypróbują inni, efekty dwudziestu lat życia i kilkunastu lat nauki, które go doprowadziły do tej chwili. Każdy startuje z innej pozycji i w różnym stanie ducha, ale prawie wszyscy są zaniepokojeni (niektórzy – przestraszeni), że muszą zrobić – po raz pierwszy – coś własnego, twórczego, niezrobionego jeszcze przez innych. Wyjściem w takiej sytuacji jest szukanie pomocy u jedynej osoby, która jest do tego predestynowana: u promotora. Jednakże osoba ta – aczkolwiek na ogół łatwo dostępna dla dyplomanta – nie ma tyle czasu, aby wspierać go przy każdym kroku, szczególnie w początkowych fazach pisania pracy.

Niniejsza książeczka powstała jako wynik przeżyć, a czasami i nerwów („Pani ma taki bałagan w tej pracy jak w swojej torebce”), związanych z czytaniem i poprawianiem wielu dziesiątków rozpraw. Autorzy mają nadzieję, że pomoże ona jakiemuś dyplomantowi w pisaniu pracy, a tym samym i jakiemuś ich koledze, który dzięki temu będzie miał więcej czasu na działalność naukową.

 

Do piszących pracę dyplomową na studiach drugiego stopnia

 

Kto już korzystał z tej książeczki przy pisaniu pracy na studiach pierwszego stopnia, może sobie darować jej przeglądanie i pierwsze strony. Warto natomiast ponownie zapoznać się z podrozdziałami poświęconymi stosunkom z promotorem i recenzentem. Szczególną uwagę należy zwrócić na kontrolę językową i drukarską, a w zakończeniu pracy trzeba koniecznie wprowadzić elementy własnej interpretacji wyników pracy.

 

Do doktorantów

 

Aktualne są te same zalecenia, które podano dla studentów drugiego stopnia. Dla doktorantów szczególnie ważna jest część końcowa książki, ale uważne przestudiowanie jej pierwszych trzech rozdziałów poleca się przede wszystkim tym osobom, które czytają ten poradnik po raz pierwszy.

 

Wydawca: CeDeWu

ISBN: 978-83-7556-799-1

Oprawa miękka

Stron: 180 A5

 

Korzystając okazji zapraszamy Państwa na Targi Książki w Krakowie –

  1.  Galicyjska 9, 22-25.10.2015

Nasze stoisko – C54

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: CeDeWu

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.