„RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie“

Przegląd

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie_okładka małaPrzedpremiera „RZECZY. Iwaszkiewicz intymnie” Anny Król już dziś. To poruszająca opowieść o codzienności i życiu intymnym Jarosława Iwaszkiewicza. Najpierw będzie dostępna dla czytelników e-booków. Do księgarń trafi w październiku.

Oderwany guzik, poplamiony wciąż krawat, ulubiony szaroniebieski płaszcz. Niedokończona tubka kremu do golenia, wysłużona portmonetka, bilet lotniczy i niezrealizowana recepta sprzed pół wieku. Zwykłe bruliony, w których zapisywał wszystko: listy zakupów, ulotne wrażenia i drobne rachunki. Te odnalezione przedmioty prowadzą do codzienności, uczuć i literatury jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia.

Autorka podróżuje krok za pisarzem, towarzyszy mu przy kąpieli w niewygodnej wannie, podczas wieczornych rozmów z żoną, na spacerach z psem Tropkiem. I w chwili dramatycznego pożegnania z umierającym kochankiem. Jeździ z nim kolejką, spogląda przez ramię na kaligrafowane ołówkiem notatki. Jak nikt dotąd przybliża człowieka, który żyjąc w wielu rolach i nietuzinkowych związkach, przerastał swoje czasy.

Książka powstała po wielu miesiącach badań, lektur i rozmów w Stawisku, dawnym domu autora, gdzie dziś działa muzeum jego imienia. W tysiącu teczek zgromadzone są tam m.in. rękopisy, listy, a także drobne zapiski. Zachowane są także przedmioty codziennego użytku, ubrania oraz drobiazgi, których przeznaczenia nikt już dziś nie zna. Właśnie te rzeczy, z pozoru nieistotne, stały się kanwą fascynującej książki.

Anna Król: – Opowiadam o człowieku. Czasem małym, zagubionym. O tym, czym jest życie z chorobą psychiczną żony, o kompleksie ubogiego krewnego, o pisaniu, które ratuje życie. O zawiedzionych przyjaźniach, o samotności. O życiu podwójnym – rodzinnym, oficjalnym, ale też pełnym homoseksualnych namiętności i tragicznych związków.

Niczym w filmowym scenariuszu drobiazgowa dokumentacja pozwoliła stworzyć sceny fabularyzowane. Nowatorskie połączenie faktografii i wyobraźni sprawa, że pisarz staje się bliski, ludzki. I zaskakująco współczesny.
To pierwsza tak osobista książka o autorze słynnego „Tataraku“ i „Panien z Wilka“. Wzruszające „Rzeczy“ są opowieścią o przemijaniu – o tym, co po nas zostaje. Wyprawa młodej autorki w przeszłość pokazuje, jak pamięć i czułość przywracają do istnienia.

Trzynastu rozdziałom towarzyszą niezwykłe zdjęcia autorstwa Olgi Świąteckiej, wykonane w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

iwaszkiewicz intymnie plakat

Od środy, 23 września książka jest dostępna wyłącznie jako e-book.
Do księgarń trafi w październiku.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.