Pilzno, Praga, Tabor goszczą Port Literacki

Pilzno, Praga, Tabor goszczą Port Literacki

Przegląd

Port Literacki po raz kolejny znalazł się w programie Europejskiej Stolicy Kultury. W zeszłym roku, kiedy tytuł ten przypadł Rydze, w stolicy Łotwy swoje czytania miało troje poetów związanych z Biurem: Jacek Dehnel, Roman Honet oraz Ryszard Krynicki. Zaprezentowano również twórczość Tadeusza Różewicza. Tym razem Port z Justyną Bargielską i Wojciechem Bonowiczem zawita do Pilzna – ESK 2015, a potem także do Pragi i na festiwal Tabook w miejscowości Tabor.

Na przełom września i października przygotowywany jest tom Wojciecha Bonowicza w przekładzie Jiříego Červenki. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Triada. Jej pierwsza prezentacja przewidziana jest na 29 września, kiedy autor “Ech” czytać będzie w Pilźnie. Z kolei 1 października odbędzie się wieczór poetycki w Pradze, w którym Bonowiczowi towarzyszyć będzie Justyna Bargielska. Jej książka ukazała się w Czechach już około roku temu.

Punktem kulminacyjnym czeskiej wizyty Portu Literackiego będzie festiwal Tabook w Taborze – małej miejscowości pod Pragą. To impreza szczególna, skupiająca małych wydawców i ciekawe inicjatywy literackie. Ponieważ organizatorzy interesują się również innymi dziedzinami sztuki, w tym komiksem, to podczas festiwalu zostaną pokazane zwycięskie prace z konkursu Komiks wierszem.

Port Literacki w Pilźnie, Pradze i Taborze organizowany jest przy współpracy z Instytutem Polskim. Projekt Europejskich Portów Literackich dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne zagraniczne wydarzenia z autorami Biura Literackiego odbędą się w Norwegii, Chinach i Izraelu.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.