Nagroda Literacka im. Gombrowicza zostanie wręczona za rok w Radomiu

Przegląd

muzeum gombrowiczaOgólnopolska Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza za książkowy debiut prozatorski zostanie po raz pierwszy przyznana we wrześniu 2016 r. Fundatorem nagrody jest samorząd Radomia – miasta, z którym związany był Gombrowicz.

Laureat nagrody otrzyma 40 tys. zł. Nagroda przyznawana będzie za najlepszy w danym roku książkowy debiut prozatorski w języku polskim. Pierwsza edycja nagrody odbędzie się w przyszłym roku. Do konkursu, który ma być ogłoszony jesienią, można będzie zgłaszać książki wydane w 2015 r. Jak poinformował PAP kierownik Muzeum im. Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, ustalony został już skład kapituły nagrody. Oprócz przewodniczącego – Jerzego Jarzębskiego, znawcy twórczości Gombrowicza, Schulza i jurora Nagrody Kościelskich, kapitułę tworzą: Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka zajmująca się m.in. romantyzmem, twórczością Gombrowicza oraz literaturą kobiet; Anna Kałuża – literaturoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego; Zofia Król – redaktor naczelna dwutygodnika.com, internetowego magazynu poświęconego kulturze; Zbigniew Kruszyński, pisarz, tłumacz, juror Nagrody Literackiej Gdynia oraz laureat kilku nagród literackich; Józef Olejniczak – teoretyk i historyk literatury z Uniwersytetu Śląskiego; Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka″.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Rita Gombrowicz. Wdowa po pisarzu weźmie udział w zaplanowanej na sobotę w Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia uroczystości powołania członków kapituły nagrody. W niedzielę Rita Gombrowicz ma uczestniczyć w dyskusji z udziałem członków kapituły nt. „Komu i do czego służą nagrody literackie?″, która odbędzie się w bibliotece w Radomiu.

Muzeum im. Witolda Gombrowicza znajduje się w położonej 15 km na północ od Radomia Wsoli. Placówka mieści się w zabytkowym pałacu. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam brat Witolda – Jerzy Gombrowicz wraz z żoną – Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut literacki oraz fragmenty słynnej powieści Ferdydurke. Na stałej ekspozycji w muzeum, zatytułowanej „JA, Witold Gombrowicz″ można zobaczyć m.in. walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, dokumenty i fotografie rodzinne oraz ostatnią jego maszynę do pisania. Co dwa lata w Radomiu odbywa się też Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, w którym biorą udział teatry z różnych stron świata. (PAP)

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.