Martin Amis będzie gościem Festivalu Conrada

Przegląd

Najnowsza powieść Martina Amisa, uważanego za jednego z najbardziej wpływowych autorów brytyjskich swojego pokolenia, wymienianego obok Salmana Rushdiego, Iana McEwana czy Juliana Barnesa trafiła do księgarń (22.09).

Martin Amis będzie gościem Festivalu Conrada. Zapraszamy na spotkanie autorskie 26 września, w sobotę, o godzinie 19.30 do Międzynarodowego Centrum Kultury (Rynek Główny 25)!

PrintGolo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul – więzień obozu.

To tylko powierzchnia , pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgii.

Amis w swej najnowszej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji – obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy – pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii – miłość może przetrwać w normalnym świecie.

„Times” zalicza Martina Amisa do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza „nowej nieprzyjemności”. Sam pozostając pod wpływem Bellowa, Nabokova i Joyce’a, a także swojego ojca, Kingsleya Amisa, zainspirował nowe pokolenie pisarzy, w tym Zadie Smith. Krytycy dostrzegli u niego „zatrważająco kompulsywną obrazowość stylu”, tak charakterystycznego, że „amisowość Amisa widać w każdym jego dziele, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej kropki”.

Jest m.in. autorem opublikowanych przez REBIS powieści: Sukces, Nocny pociąg, Martwe dzieci i Lionel Asbo. Raport o stanie państwa.

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.