Książki z finału Nagrody Bookera ukażą się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Przegląd

Anne Tyler

Na szpulce niebieskiej nici

na szpólce niebieskiej nici

Przekład: Maria Zawadzka

Premiera: 18 listopada 2015

Wydawnictwo WAB

Ciepła, pełna delikatnego humoru opowieść o członkach rodziny Whitshank, których życie od czterech pokoleń toczy się wokół rodzinnego domu w Baltimore. Witshankowie, jak każda rodzina, mają za sobą zarówno jednoczące chwile radości i śmiechu, jak i przykre momenty nieporozumień, rozczarowań i zazdrości.
Łączy ich jednak silna więź, więc niezależnie od sytuacji wracają do rodzinnego gniazda. Na szpulce niebieskiej nici to kolejna niezwykła powieść
Anne Tyler o zwykłym, codziennym życiu, z jego absurdami, paradoksami i tymi wszystkimi sztuczkami, jakie dzieci stosują wobec rodziców, a żona i mąż wobec siebie nawzajem.

Anne Tyler (ur. 1941 w Minneapolis) – światowej sławy powieściopisarka i autorka opowiadań, krytyk literacki, członkini Amerykańskiej Akademii i Instytutu Sztuki i Literatury, laureatka wielu nagród. Opublikowała 20 książek, z których najbardziej znanymi są powieści Obiad w restauracji dla samotnych (1983), Przypadkowy turysta (1985) i Lekcje oddychania (1989). Wszystkie trzy były nominowane do nagrody Pulitzera, a trzecia z nich ją zdobyła. Sześć z jej powieści doczekało się ekranizacji: Obok życia i Przypadkowy turysta – filmowej, a Lekcje oddychania, Święty być może, Earthly Possessions oraz Back When We Were Grownups – telewizyjnej.
Jej najnowsza książka, A Spool of Blue Thread (Na szpulce niebieskiej nici), zebrała znakomite recenzje amerykańskich krytyków i podbiła serca czytelników – zarówno tych młodszych, jak i tych, którzy od 50 lat czytają książki Anne Tyler.

Hanya Yanagihara

A Little Life

a little life

Przekład: Jolanta Kozak

Premiera: maj 2016

A Little Life
Poruszająca powieść o czwórce nowojorskich przyjaciół, barwnie i sugestywnie opisująca kilkadziesiąt lat z ich życia. Niezwykły obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Książka, którą prasa na Zachodzie okrzyknęła sensacją!

Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Pełen temperamentu JB jest artystą i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Wszyscy oni wspierają Jude’a – wybitnie uzdolnionego matematycznie prawnika, najbardziej tajemniczego z przyjaciół, który staje się głównym bohaterem powieści. Jude nigdy nie wspomina o swojej rodzinie i o przeszłości, ale poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Jego przyjaciele (a zarazem czytelnicy) stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu mężczyzny.

Hanya Yanagihara (ur. 1975 w Los Angeles) – amerykańska pisarka o japońskich korzeniach, mieszka w Nowym Jorku, pracuje jako redaktor w dzienniku The New York Times. A Little Life to jej druga powieść, pierwsza, The People in the Trees ,
ukazała się w 2013 roku.

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.