Czy odsłuchiwanie muzyki w bibliotece, przy użyciu słuchawek, jest publicznym odtworzeniem?

Przegląd

stoart Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców  STOART,  kontaktowała się z bibliotekami w sprawie konieczności odprowadzania tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki w bibliotece. 

EBIB podaje dwa przykłady. W przypadku biblioteki w Rudzie podstawą dochodzenia wynagrodzenia miało być posiadanie przez bibliotekę radioodbiornika. Skoro w bibliotece jest radio, to personel biblioteki i czytelnicy mogą słuchać  odtwarzanej za jego pośrednictwem muzyki, tym samym, w ocenie STOART, takie działanie wypełnia warunki publicznego odtwarzania, za które należy się wynagrodzenie artystom  wykonawcom.

W przypadku biblioteki w Siemiatyczach,  STOART uznał, że biblioteka powinna odprowadzać tantiemy za ewentualną  możliwość odsłuchania muzyki z komputera przez pojedynczych użytkowników,  którzy na dodatek używali słuchawek.

Biblioteki zwróciły się z pytaniami o dotyczącymi tego problemu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie EBIB opublikowano stanowisko Ministerstwa. Czytamy m.in.:

Ustawa o prawie autorskim zwalnia posiadaczy tych  urządzeń z konieczności odprowadzania wynagrodzenia – jeśli takie  wykorzystanie nie wiąże się z osiąganiem korzyści majątkowych. W uproszczeniu, jeśli wykorzystanie muzyki nie przekłada się np. na wzrost sprzedaży, jak to  ma miejsce choćby w sklepach czy w klubach i dyskotekach, gdzie korzystanie z  muzyki ma bezpośredni związek z zarobkowym charakterem danego podmiotu. W tym miejscu warto wspomnieć o słynnej sprawie fryzjera, któremu udało się wygrać proces z organizacją zbiorowego zarządzania ZAiKS, ponieważ udowodnił, że sam  fakt posiadania włączonego radia nie miał wpływu na wzrost liczby klientów i w efekcie jego zarobków. Biblioteka publiczna realizuje zasadę braku osiągania korzyści majątkowych.

 

źródło: EBIB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.