Rabka Festival nominowany w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015”

Rabka Festival nominowany w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015”

Przegląd

W ciągu czterech dni (9-12 lipca) wystąpiło 40 twórców, którzy zrealizowali 12 warsztatów, 6 spotkań autorskich, 6 wystaw, 2 spektakle teatralne, 5 wieczorów wspólnego czytania w Parku Zdrojowym.

Na spotkania autorskie, spektakle i warsztaty przychodziły tłumy, kilkaset książek powędrowało do rąk dzieci, a po autografy gości i festiwalowe pieczątki ustawiały się długie kolejki. O to, by książek nie zabrakło i by były wszędzie dostępne zatroszczyli się miejscowi księgarze.

Rabkę odwiedzili wybitni artyści z Polski i zagranicy. Przyjechał światowej sławy ilustrator Roberto Innocenti, który spotkał się z dziećmi oraz poprowadził czterodniowe warsztaty ilustratorskie dla studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Katowic i Wrocławia. Gościem festiwalu był także Józef Wilkoń. Pod jego czujnym wzrokiem grupa dzieci uczyła się, jak namalować niezwykłe zwierzę. Przez cały lipiec czynne były w Rabce duże wystawy dzieł obu twórców. Można było także zobaczyć znakomitą wystawę projektów scenografii teatralnych wieloletniego dyrektora teatru lalek „Rabcio” Jerzego Koleckiego oraz wystawę 400 prac dzieci, przysłanych na festiwalowy konkurs „Kto mieszka w książce Marysi?”(prace można podziwiać w Internecie na stronie www.rabkafestival.pl).

Ze Szwecji przyjechała do nas Lotta Olsson, która uczestniczyła w przedstawieniu teatralnym, opartym na jej opowiadaniu „Dziwne zwierzęta” i wspólnie z Barbarą Gawryluk poprowadziła warsztaty literackie. Barbara Gawryluk zapowiedziała podczas festiwalu nową serię książek „Klinika Zdrowego Chomika”, która ukaże się już jesienią. Uwielbiany przez dzieci Grzegorz Kasdepke spotkał się z czytelnikami w Amfiteatrze i odpowiadał na różne zaskakujące pytania. Małgorzata Strzałkowska przeprowadziła warsztaty „łamiące języki i ćwiczące sprawne ręce”. Z czytelnikami spotkała się Joanna Olech, która opowiadała o smoku Pomponie i różnych smoczych sprawach oraz Jarosław Mikołajewski, który rozmawiał z dziećmi o kryminalnych zagadkach włoskich miast .

Podczas warsztatów dzieci miały okazję samodzielnie stworzyć: teatralne lalki, film animowany, utwór muzyczny zagrany na niezwykłych instrumentach, grę planszową i komputerową, komiks i ilustracje do wierszy. Punktem wyjścia do pracy twórczej zawsze była literatura, promowana podczas festiwalu nie tylko poprzez książkę, także poprzez inne dziedziny sztuki, bo przecież różne drogi mogą do niej prowadzić.

Festiwal zorganizowany został dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa. Wydarzenie odbyło się pod patronatem: Instytutu Książki, Ambasady Szwecji, Polskiego Instytutu w Sztokholmie, Goethe-Institut Krakau, Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Wydziału Polonistyki UJ, Wydziału Grafiki ASP Kraków.

 

miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.