Joanna Stańda – mistrzyni krótkiej formy literackiej

Przegląd

Podobno można utonąć w potoku słów, zagubić się w gąszczu metafor, nigdy nie zrozumieć alegorii… Czasem mniej oznacza więcej, a prawdziwą sztuką jest zawrzeć sens w garstce dobrze zgranych ze sobą wyrazów.
Joanna Stańda zdaje się, do perfekcji opanowała umiejętność posługiwania się krótką formą literacką. Autorka, z wykształcenia prawnik jest fascynatką literatury. Opowiadania pisane przez Joanne Stańdę zostały docenione przez znawców tematyki, stąd takie tytuły jak: „Siła kamiennego lwa” oraz „Dyluś” doczekały się uhonorowania główną nagrodą w konkursie literackim.
Na całe szczęście czytelnik nie musi stawać w roli krytyka czy członka jury. Pozostaje nam bez reszty oddać się lekturze i upajać każdym słowem bez konsekwencji. Na początek „Podszepty pychy”, brzmi grzesznie ale przecież w prawdziwym życiu znajdziemy wiele „niegrzecznych” postaw. Zbiór opowiadań pozwoli nam przyjrzeć się codzienności splatanej ludzki relacjami. W przestrzeni, w którą zabierze nas autorka dominuje innowacyjna technologia.

Podszepty pychy

Autor: Joanna Stańda
Tytuł: Podszepty pychy.Opowiadania
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 106
Numer ISBN: 9788379001149

Fantastyczna wizja? Poniekąd z pewnością ale w dzisiejszych czasach można zastanawiać się czy aby na pewno tak nie będzie wyglądać przyszłość. „Podszepty pychy” zadowolą oczekiwania nie tylko fanów sci-fi, w wyimaginowaną rzeczywistością wpisują się przecież dobrze znane nam emocje, które zawsze pozostaną ponadczasowe.
Jeżeli jako czytelnicy czujemy się bezpieczniej poruszając w znanej rzeczywistości powinniśmy poznać „Dzieci Jonasza” Zbiór nowel porusza takie tematy jak: samotność, smutek, ból, ludzie wady i słabości, lęki czy poczucie winy. Nikomu z nas emocje te nie są obce, i choćby dlatego możemy być pewni, że książka zapewni nam masę przeżyć. W trakcie lektury zostaniemy także skłonieni aby zastanowić się: czy zdarzenia, które spotykają nas w życiu maja sens? „Dzieci Jonasza” przepełnione są wiarą w znaczenie losu, który może można okiełznać? Oczywiście pod warunkiem, ze nauczymy się pokory, i z mądrością będziemy wypatrywać promieni słonecznych przebijających przez chwilowe, ciemne chmury.

Dzieci Jonasza - przód

Autor: Joanna Stańda
Tytuł: Dzieci Jonasza
Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 132
Numer ISBN: 9788379003402

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.