Jutro rusza V edycja Festiwalu „Śladami Singera”

Jutro rusza V edycja Festiwalu „Śladami Singera”

Przegląd

W festiwalu wezmą udział artyści z Czech, Grecji, Izraela, Łotwy, Niemiec, Polski, Rumunii i Senegalu, a także animatorzy kultury i wolontariusze. Autobusem będą objeżdżać Lubelszczyznę i przez dwa dni kolejno gościć w miejscowościach opisanych w utworach noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Odwiedzą Kock, Kraśnik, Szczebrzeszyn, Józefów, Krasnobród, Biłgoraj, Tyszowce, Bychawę.

Formuła festiwalu nawiązuje do wędrówek fikcyjnej postaci, ulicznego akrobaty Jaszy Mazura, głównego bohatera powieści Singera „Sztukmistrz z Lublina”.

W każdej miejscowości artyści będą urządzali korowód. Prezentować będą widowisko złożone z muzyki, tańca, pokazów cyrkowych, fire-shows, happeningów. Pokazywana będzie wystawa fotograficzna „O demonach i ludziach — podróż przez miasteczka Singera”.

Mieszkańców zaproszą na zajęcia warsztatowe, m.in. bębniarskie, tańca nowoczesnego, improwizacji teatralnej, kulinarne, muzyki tradycyjnej, kostiumu i makijażu. Finał festiwalu zaplanowano 25 lipca w Lublinie.

Isaac Bashevis Singer — pisarz żydowski — urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju, gdzie mieszkał przez cztery lata. Biłgoraj i jego okolice zajmują wiele miejsca w utworach Singera, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. W 1935 r. wyemigrował do USA. Tworzył głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978

więcej: TUTAJ

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Festiwale

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.