Terapia według Impulsu

Przegląd

Terapia według „Impulsu”

przemoc stosowana przez kobietyPedagogika specjalna należy do najprężniej rozwijających się subdyscyplin pedagogicznych; tam, gdzie jeszcze do niedawna zionęło pustką, teraz aż roi się od nowych nazwisk, tytułów i teorii. Oczywiście – „roi” w pozytywnym znaczeniu, sygnalizującym zapełnianie białych plam na mapie polskiej nauki. Nie jest również tajemnicą, że w publikowaniu literatury fachowej od dawna przoduje krakowska Oficyna Wydawnicza „Impuls”. I tym razem „Impuls” nie zawiódł! W ostatnich tygodniach wypuścił na rynek wydawniczy serię nowości i wznowień, znakomicie wpisujących się we wskazane zjawisko. Pierwszą z nich jest Najlepsza Książka Psychologiczna w głosowaniu Czytelników pt. Przemoc stosowana przez kobiety, książka sygnowana nazwiskiem Mariana Cabalskiego, przez samego Autora traktowana jako przyczynek oraz podnoszenie toczącej się dyskusji naukowej, przyczynek, stanowiący pokłosie badań własnych. W opinii społecznej i licznych publikacjach funkcjonuje głęboko zakorzeniony stereotyp, że zjawisko przemocy ma charakter jednostronny: sprawcą przemocy jest mężczyzna, natomiast kobieta jawi się jako jej ofiara. Ten stereotyp jest tak głęboko osadzony w świadomości społecznej, że nie dostrzega się procesów i zdarzeń społecznych, które coraz dobitniej temu przeczą… Kobiety przejmują męskie wzorce zachowania, w tym również te, które polegają na agresywności i stosowaniu przemocy. W polecanej monografii autor przytacza argumenty na poparcie tezy, że współcześnie obie płcie sytuują się zarówno po stronie sprawców, jak i ofiar przemocy. Liczy, że właściwe zrozumienie charakteru przemocy w relacjach damsko-męskich będzie korzystne dla obu stron, w tym zdecydowanie dla kobiet, którym pomoże spojrzeć na przemoc także z innej perspektywy.

Terapa-muzykaSzczególną formą terapii i współpracy z osobami niepełnosprawnymi pozostaje niezmiennie muzykoterapia; wśród wiosennych nowości „Impuls” wznowił Terapię muzyką w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Historię, metodę i praktykę, autorstwa Paula Nordoffa i Clive’a Robbinsa, amerykańskich edukatorów i publicystów, których wykłady ustanowiły w latach 60. XX w. podwaliny pod angielskie i niemieckie programy nauczania z zakresu muzykoterapii. W 1989 r., już po śmierci Nordoffa, utworzono w Nowym Jorku Centrum Muzykoterapii Nordoffa–Robbinsa. Nie bez przyczyny muzykoterapia ma pozycję uprzywilejowaną: muzyka już w starożytności uchodziła za szczególną formę ekspresji; wierzono, że poprzez muzykę twórca i/lub odbiorca łączą się ze światem pozazmysłowym. Terapia muzyką… łączy cechy biografii, pokazując, w układzie chronologicznym, historię Nordoffa i Robbinsa – ewolucję ich metod i poglądów oraz towarzyszącą temu refleksję filozoficzną. Do książki dołączono płytę DVD, zawierającą 50 fragmentów oryginalnych nagrań, jakie zarejestrowano przez kilkanaście lat wspólnej pracy muzyków terapeutów.

Jedną ze sztandarowych akcji wydawniczych „Impulsu” jest seria Przywrócić Pamięć, znakomicie i bezkonkurencyjnie wypełniająca harcerską niszę na rynku wydawniczych; niepowtarzalny ten zbiór liczący już 63 tytuły wzbogacił się właśnie o kolejne osiem (m.in. Zastęp i zastępowy Jana Hoppe, Krąg starszo harcerski Tomasza Piskorskiego, Letniska młodzieży szkolnej X Dr. Kazimierza Lutosławskiego, O drogę harcerstwa Kazimierza Grochowskiego czy Przysposobienie wojskowe harcerek). Przypomnijmy: seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma za zadanie przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939, po Wielkiej Wojnie na ogół niewznawianych i nieznanych.

przywrócić pamięc imouls

Oficyna Wydawnicza „Impuls”
www.impulsoficyna.com.pl

Kategorie: Edukacja
Tagi: Impuls

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.