Zbigniew Kruszyński pierwszym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Zbigniew Kruszyński pierwszym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Przegląd

Prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński jest pierwszym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagrodę im. Adama Mickiewicza odbierze 18 maja w Poznaniu; wówczas też ogłoszony zostanie laureat noszącej imię Stanisława Barańczaka nagrody dla młodych twórców.

Decyzję kapituły o nagrodzonym i wyróżnionych ogłoszono w poniedziałek. Inicjatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej są: prezydent miasta oraz rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM).

Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Do młodego twórcy trafi Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł. Wręczenie nagród odbędzie się podczas pierwszego dnia festiwalu Poznań Poetów.

Proza Zbigniewa Kruszyńskiego obrazuje współczesną Polskę w sposób bardzo przenikliwy, dotkliwy, czasem bolesny. Pokazuje rozmaite uwikłania społeczne, psychologiczne, językowe, jakie nas dotyczą″ – powiedział w poniedziałek przewodniczący kapituły prof. Piotr Śliwiński. „Kruszyński jest jednym z najlepszych stylistów w polskiej współczesnej literaturze. Mało kto potrafi tak konstruować narrację, rytm swojej prozy″ – dodał.

Zbigniew Kruszyński powiedział PAP, że bardzo cieszy go przyznane mu wyróżnienie.

„Poznań znany jest z tego, że umie liczyć, tym bardziej cieszę się, że postanowił zmarnotrawić sporą sumę na mnie. Zawsze wyobrażałem sobie, że gdy dostanę jakąś znaczną nagrodę finansową, to zamiast wygłaszać jakieś wzniosłe ogólniki – przedstawię listę najbliższych wydatków. Chyba przygotuję taki spis″ – powiedział PAP laureat.

Prof. Śliwiński poinformował, że do kapituły wpłynęło ok. 80 zgłoszeń kandydatów do obu kategorii. Jak ocenił, to dużo, biorąc pod uwagę, że to pierwsza edycja nagrody i została ona zorganizowana w bardzo krótkim czasie.

Bardzo mnie cieszy, że ta nagroda powstała i będzie przyznawana w takiej konfiguracji. To wyjątkowa w Polsce sytuacja, że jeden z największych w kraju uniwersytetów i wielkie miasto sprzęgły swoje wysiłki, aby uszanować literaturę i pomóc czytelnictwu″ – powiedział.

Nominowanymi do wyróżnienia im. Stanisława Barańczaka są: poetka i ilustratorka Kira Pietrek, eseista, filozof i tłumacz Paweł Mościcki, oraz powieściopisarka i poetka Katarzyna Gondek.

Zarówno prezydent miasta jak i rektor UAM podkreślili, że stworzenie Poznańskiej Nagrody Literackiej to rzecz ważna i dla twórców i dla Poznania.

Należy stwarzać bodźce dla osób, które zajmują się literaturą, należy promować kulturę i sztukę. Cieszę się, że w Poznaniu uniwersytet i miasto widzą potrzebę motywowania pisarzy″ – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Mamy bardzo dobrych literatów, bardzo dobrych poetów. Ta trójka nominowanych i fakt, że kapituła ma problem z wyborem najlepszego twórcy spośród nich przeczą tezie o kryzysie humanistyki″ – ocenił rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

List intencyjny w sprawie nowej, przyznawanej w Poznaniu nagrody literackiej prezydent i rektor podpisali w styczniu tego roku. W skład kapituły weszli m.in. prof. Inga Iwasiów, prof. Piotr Śliwiński i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Zbigniew Kruszyński (ur. 1957) pochodzi z Radomia. Jest autorem powieści i opowiadań, tłumaczem i wykładowcą. Ukończył polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Za działalność opozycyjną był więziony, wyrzucony z pracy na Uniwersytecie Wrocławskim i zmuszony do emigracji. Debiutował w 1995 roku powieścią Schwedenkrauter. Za swoją twórczość był nagradzany i nominowany do prestiżowych nagród. Najnowsza powieść Kruszyńskiego, Kurator, ukazała się w 2014 r. (PAP)

 

zdjęcie pochodzi z pokulture.pl

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.