Jubileuszowe targi książki dla dzieci w Bolonii

Jubileuszowe targi książki dla dzieci w Bolonii

Przegląd

Dziś rozpoczynają  się jubileuszowe 50 Bologna Fiera del Libro per Ragazzi, czyli największe targi książki dla dzieci. Z tej okazji organizatorzy przypominają wszystkie książki nagrodzone nagrodą Bologna Ragazzi Award – wyróżnieniem nie bez przyczyny porównywanym z filmowymi Oskarami – wśród nich są i polskie tytuły. Instytut Książki przypomna: od 2008 roku, gdy nagrodę główną w nowej kategorii: Poezja zdobył tom wierszy Juliana Tuwima, zilustrowany na zamówienie wydawnictwa Wytwórnia przez najmłodsze podówczas pokolenie polskich ilustratorek (Gosia Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska, Justyna Wróblewska), polscy twórcy i ich wydawcy nagradzani są właściwie co roku: Ola i Daniel Mizielińscy, Iwona Chmielewska, Anna Czerwińska Rydel i Marta Ignerska, Adam Jaromir i Gabriela Cichowska, Urszula Palusińska.

Wyróżnienia mamy również w tym roku, i to aż dwa! Wyróżnienie w kategorii non-fiction trafia do Jana Bajtlika i wydawnictwa Dwie Siostry za Typogryzmoł, drugie wyróżnienie – w zupełnie nowej kategorii Books and Seeds – do Katarzyny Boguckiej i Szymona Tomiło za Wytwórnik kulinarny, przygotowany na zamówienie wydawnictwa Wytwórnia.

Wszystkie te książki można zobaczyć na organizowanym już po raz jedenasty przez Instytut Książki kolektywnym stoisku polskich wydawców (Hala 30 stoisko B3). Można  tu będzie też spotkać nagrodzonych autorów i ich wydawców, ale nie tylko: jest z nami osiemnastu polskich wydawców, jak zwykle pokazujemy też książki wyróżnione przez Polską Sekcję IBBY w konkursie Książka Roku. Dzięki współpracy z Polską Sekcją IBBY przygotowaliśmy też folder prezentujący nagrodzone książki – zaprojektowała go Marta Ignerska, jako laureatka tegorocznej nagrody. Szczególnie cieszymy się sukcesem Małgorzaty Gurowskiej, której prace zostały umieszczone w centrum Bolońskiej Wystawy Ilustratorów i są odbierane jako reprezentacja jej jakości.

Targi potrwają do czwartku.

Instytut Ksiązki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.