Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu

Przegląd

W Paryżu rozpoczynają się dziś Międzynarodowe Targi Książki, organizowane od zeszłego roku pod nazwą Livre Paris.

W targach książki w Paryżu Instytut Ksiązki uczestniczy po raz czternasty. W ramach polskiej prezentacji (stoisko M 77), przygotowanej przez Instytut Książki, pokazywane będą nowości wydawnicze. Specjalnie na targi przygotowany został również katalog Nouveaux Livres de Pologne rekomendujący najciekawsze pozycje wydawnicze z ostatniego roku, który można ściągnąć z naszej strony internetowej. Na polskim stoisku paryska Librairie Polonaise sprzedawać będzie literaturę polską w oryginale i w tłumaczeniach.

Gościem honorowym targów jest Maroko. Organizatorzy zaprosili do Paryża ponad 30 autorów, wśród nich znajdą się m.in. wydawany w Polsce Tahar Ben Jelloun, a także Leila Slimani, zeszłoroczna laureatka Goncourta. Nowością na tegorocznych targach jest stoisko prezentujące literaturę afrykańską, gdzie wspólnie prezentować będzie się kilkanaście krajów, głównie francuskojęzycznych (Togo, Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria, Senegal, Kamerun, Kongo Brazzaville, Gwinea, Gabon, Madagaskar, Czad). Z tej okazji na targach gościć będzie kilkunastu pisarzy z tych państw, w tym Wole Soyinka, nigeryjski laureat Nagrody Nobla z 1986 r.

Targi książki w Paryżu to nie tylko jedne z największych targów książki w Europie, ale również najstarsze i największe wydarzenie ekspozycyjne świata frankofońskiego. Impreza łączy promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Swoją ofertę zaprezentuje w Paryżu ponad 1200 wydawców, odbędzie się około 800 spotkań autorskich i debat z udziałem przedstawicieli z 40 krajów. W zeszłym roku Livre Paris odwiedziło około 160 tysięcy osób. Targi potrwają do poniedziałku.

za Instytut Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.