Cztery kraje, w tym Polska, apelują o niższy VAT na książki i e-booki

Cztery kraje, w tym Polska, apelują o niższy VAT na książki i e-booki

Przegląd

Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się w czwartek ze wspólnym apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki
Żądamy od Komisji Europejskiej, by zaproponowała bezzwłocznie ewolucję prawodawstwa europejskiego w celu zezwolenia na przyjęcie obniżonych stawek VAT na wszystkie książki, w formie materialnej i niematerialnej” — głosi komunikat opublikowany w Paryżu. Ogłoszono go w przeddzień otwarcia corocznego Salonu Książki. Termin apelu zbiegł się także ze szczytem UE w Brukseli rozpoczynającym się w czwartek.
Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się w czwartek ze wspólnym apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki

Sygnatariuszami apelu są: szefowa resortu kultury Francji Fleur Pellerin, Niemiec — Monika Grutters, Polski — Małgorzata Omilanowska oraz włoski minister Dario Franceschini. „Książki są niezbędne dla rozwoju i obiegu wiedzy i kultury. Odgrywają decydującą rolę na rzecz różnorodności kulturowej, jednego z największych atutów Europy (…). Promocja czytania i literatury powinna być w centrum naszej polityki kulturalnej” — podkreśla czwórka ministrów. Według nich „podtrzymanie innowacji w przemyśle książkowym jest jedynym środkiem pozwalającym odpowiedzieć na wciąż zmieniające się oczekiwania czytelników i twórców„.

„To treść, a nie forma dostępu dla czytelnika sprawia, że książka jest książką — czy jest drukowana, czy też niematerialna. Książka pozostaje książką bez względu na formę” — uznali ministrowie. Przed dwoma tygodniami, 5 marca, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok niekorzystny dla Francji i Luksemburga dotyczący stosowania obniżonej stawki VAT na książki elektroniczne. Trybunał orzekł, że książki takie nie są towarem, lecz świadczeniem usług, dlatego te dwa kraje nie mogą na nie stosować obniżonej stawki VAT.

Sprawa dotyczy zakupu książek cyfrowych, które są dostarczane za pośrednictwem internetu poprzez pobieranie lub transmisję strumieniową („streaming”) i które mogą być czytane na komputerach, tabletach, smartfonach i czytnikach książek cyfrowych.

Od stycznia 2012 r. Francja i Luksemburg wprowadziły obniżone stawki podatku VAT w wysokości — odpowiednio — 5,5 proc. oraz 3 proc. na dostarczenie książek elektronicznych. Zdaniem Komisji Europejskiej, która wniosła skargę do Trybunału, stosowanie takiej obniżonej stawki VAT jest niezgodne z unijną dyrektywą. Także Polska zabiegała na forum unijnym o obniżoną stawkę VAT na e-książki. Nie zdecydowała się jednak na jej wprowadzenie bez zgody Komisji Europejskiej i nie zaryzykowała, tak jak Francja i Luksemburg, sprawy w unijnym Trybunale. Z materiałów Europejskiej Federacji Wydawców wynika, że obniżoną stawkę VAT dla książek drukowanych stosuje 26 z 28 państw członkowskich. Tylko Dania i Bułgaria nie stosują obniżonych stawek, a VAT na książki tradycyjne wynosi w tych krajach odpowiednio 25 proc i 20 proc.

źródło: onet.pl
grafika pochodzi z podatki.gazetaprawna.pl

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.