Jak zostać szefem idealnym?

iełatwo jest zarządzać zespołem. Często wiąże się to z balansowaniem na cienkiej granicy między byciem zbyt wymagającym a zbyt pobłażliwym. Jaki powinien więc być szef idealny? Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy dwóch nowych publikacji, które ukazały się właśnie nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

Budowanie relacji w firmie

Terry R. Bacon, uznany za jednego ze stu najwybitniejszych na świecie myślicieli w dziedzinie przywództwa, w swojej najnowszej książce „Budowanie relacji w firmie. Jak stworzyć zaangażowany i zadowolony zespół?” przygląda się trudnym kontaktom na linii przełożony – pracownik. Podpowiada, że silne relacje międzyludzkie opierają się przede wszystkim na dobrej komunikacji. W końcu atmosfera w pracy przekłada się na wyniki i wizerunek firmy. Książka Bacona pomaga Czytelnikowi zmienić przyzwyczajenia i stworzyć zespół, który będzie chciał wspólnie działać na rzecz firmy.

Menedżer jako coach

Kolejna godna polecenia lektura to książka „Menedżer jako coach. Nowoczesny styl zarządzania” Jenny Rogers, Karen Whittleworth i Andrew Gilberta. Autorzy prezentują w niej zupełnie nowe podejście do roli menedżera, opierające się na zasadzie złotego środka: zarządzaj i motywuj. Dobry menedżer to w końcu nie tylko wymagający przełożony, ale również godny zaufania mentor.

Kategorie: Biznes i Ekonomia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.