David Morrell Morderstwo jako dzieło sztuki

David Morrell Morderstwo jako dzieło sztuki

Przegląd

David Morrell Morderstwo jako dzieło sztuki

morderstwo jako dzieło sztuki 

Dziewiętnastowieczny Londyn staje się miejscem krwawej rozgrywki pomiędzy gwiazdą literatury a obłąkanym mordercą.

Wiktoriański skandalista, Thomas De Quincey, autor śmiałych Wyznań angielskiego opiumisty, wydaje w 1854 roku trzecią część eseju zatytułowanego Morderstwo jako jedna ze sztuk pięknych. Opisuje w nim autentyczne, bestialskie morderstwa, popełnione w 1811 roku w Londynie, które sparaliżowały strachem mieszkańców stolicy i całej Anglii.
W tym samym roku, mieszkający na co dzień w Edynburgu De Quincey zostaje zwabiony do Londynu obietnicą rozwiązania zagadki z przeszłości. W czasie jego pobytu w stolicy dochodzi do serii zbrodni wzorowanych na tych, które bardzo szczegółowo opisał, przewyższających jednak literackie pierwowzory potwornością. Ich sprawca, świetnie wyszkolony i pozbawiony zahamowań, znajdujący się poza wszelkimi podejrzeniami mistrz kamuflażu, robi wszystko, żeby podejrzenie padło na pisarza − nie jest to trudne, bo nazywany powszechnie Opiumistą De Quincey jest uzależnionym od narkotyków ekscentrykiem. De Quincey zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. W jego niewinność wierzą jedynie córka, Emily – protoplastka emancypantek, która nie chce nosić krynolin i gorsetu, konstabl Becker – młody i ambitny policjant oraz detektyw Ryan – pochodzący z Irlandii sceptyk. De Quincey wie, że zabójca planuje jeszcze jedną zbrodnię, przerastającą poprzednie skalą i okrucieństwem. Musi go powstrzymać i jednocześnie oczyścić się z podejrzeń. Zaczyna walkę z czasem i przeciwnościami.

David Morrell jest nie tylko jednym z najlepszych autorów thrillerów, ale przede wszystkim jest jednym z najlepszych żyjących współcześnie prozaików i gawędziarzy, który stworzył arcydzieło w postaci Morderstwa jako dzieła sztuki
PROVIDENCE SUNDAY JOURNAL


Jedna z 10 najlepszych powieści kryminalnych i  thrillerów
wydanych w 2013 roku
według PUBLISHERS WEEKLY oraz BOOKPAGES!

Kategorie: Literatura
Tagi: Albatros

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.