Jak Izrael przepuścił niejedną szansę na pokój? Zapraszamy do ksiązki P. Taylora TWIERDZA IZRAEL

Jak Izrael przepuścił niejedną szansę na pokój? Zapraszamy do ksiązki P. Taylora TWIERDZA IZRAEL

Przegląd

Jakie są prawdziwe przyczyny konfliktu na Bliskim Wschodzie? Spory polityków, gehenna uchodźców i akcje komandosów, niekończące się zamachy i naloty, operacje wywiadów i rokowania pokojowe…

Próbę odpowiedzi na te pytania daje książka: TWIERDZA IZRAEL. Zakulisowa historia elit wojskowych, które uparcie bronią się przed pokojem, autorstwa Patricka Tylera.

W sprzedaży od 9 września.

Gdy Izraelczyk raz znajdzie się w armii, nigdy jej już w pełni nie opuszcza. Od powstania Izraela jego klasa przywódcza toczy spór o to, czy ułożyć się z wrogimi sąsiadami, czy też ich sterroryzować lub zniszczyć. Jak dowodzi normalizacja stosunków z Egiptem, rozwiązania dyplomatyczne są znacznie trwalsze. Jednak interesy elit wojskowych, system polityczny i mentalność zmilitaryzowanego społeczeństwa sprawiają, że Izrael zwykle odpowiada na zagrożenie w jeden sposób zbrojnie, nie zażegnując go, lecz je powiększając. Czerpiąc z wielu źródeł, Patrick Tyler snuje niezwykłą opowieść o współczesnej Sparcie Bliskiego Wschodu. Opisuje bitwy i spory polityków, gehennę uchodźców i akcje komandosów, niekończące się zamachy i naloty, operacje wywiadów i rokowania pokojowe… Poruszająca książka.

Twierdza Izrael stawia Patricka Tylera w pierwszym szeregu historyków Izraela i współczesnego Bliskiego Wschodu. Prowokacyjnie, ale i obiektywnie ukazuje on w niej militaryzm napędzający przywódców Izraela i wyjaśnia obrazowo […], dlaczego pokoleniom nieustępliwych sabrów tak trudno było przemienić swoje sukcesy na polu walki w trwały pokój”Terence Smith, korespondent “The New York Times”

“Tyler stawia pytanie, czy biorąc pod uwagę wizję niekończących się zagrożeń z zewnątrz, odejście od pierwotnej wizji syjonistów jest usprawiedliwione […]. Otrzeźwiająca lektura”Steve Weinberg, “The Christian Science Monitor”
“Barwna […]. Wciągająca […]. Jak ukazuje Tyler, Izrael przepuścił niejedną szansę na pokój” – Daniel Byman, “The Washington Post”

Patrick Tyler urodził się w 1951 r. w Saint Louis. Dwanaście lat pracował dla “The Washington Post”, m.in. w Kairze, jako korespondent bliskowschodni. W 1990 r. przeniósł się do “The New York Times”; był szefem pekińskiego, a później moskiewskiego biura tej gazety i głównym korespondentem. Jest autorem książek:Running Critical, poświęconej amerykańskiemu programowi budowy atomowych okrętów podwodnych, A Great Wall: Six Presidents and China, za którą w 2000 roku otrzymał Nagrodę Lionela Gelbera, oraz A World of Trouble: The White House and the Middle East from the Cold War to the War on Terror. Mieszka w Waszyngtonie

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.