Mroczne narodziny III Rzeszy – wyśmienity cykl kryminalny Philipa Kerra!

Przegląd

Po wcześniej wydanych w Polsce Marcowych fiołkach, przekazujemy Państwu po raz pierwszy II tom trylogii berlińskiej:


Blady przestępca

Blady przestępca  Marcowe Fiołki

Mroczne początki III Rzeszy.
Berlin lat 30.
Terror gestapo.
I śledztwa, które sięgają elit hitlerowskiej władzy.

cykl kryminalny: Bernie Günther
Tom I i II
przekład: Ewa Fiszer/Barbara Kopeć-Umiastowska
seria: mroczna
Wydawnictwo W.A.B.
premiera: 10 września 2014

Marcowe fiołki

Berlin, rok 1936, tuż przed igrzyskami olimpijskimi. Prywatny wywiadowca Günther zostaje wynajęty przed zamożnego przemysłowca, który za wszelką cenę chce poznać prawdę o śmierci swojej córki i zięcia. Günther, rodowity berlińczyk, nie sympatyzuje z reżimem hitlerowskim, i dlatego musiał opuścić szeregi policji kryminalnej – rozpoczął wówczas „prywatną praktykę”. Jego oczami widzimy zmiany w Niemczech, okrutne rządy narodowych socjalistów, terror wszechobecnego gestapo oraz bezwzględnych karierowiczów, zwanych „marcowymi fiołkami”, którzy do NSDAP wstąpili po zwycięstwie Hitlera.

Bernie Günther, były policjant z Alex – prowadzący wówczas śledztwa w sprawie najcięższych przestępstw – to typowy bohater kryminału noir: sceptyk i ironista, człowiek brutalny, choć przecież na swój sposób uczciwy. W niebezpiecznym i skomplikowanym dochodzeniu Günther dotrze do zbrodniczych elit nowej władzy, rozpracowując kryminalną intrygę…

Blady przestępca

Rok 1938, dwa lata po wydarzeniach opisanych w Marcowych fiołkach, Bernhard Günther pracuje ze swoim kolegą Stahleckerem, również byłym policjantem. Interes kwitnie, obaj wspólnicy mają mnóstwo zleceń. Szukają m.in. anonimowego szantażysty zamożnej wdowy, której syn jest homoseksualistą. Jeśli nie zostanie stosownie opłacony, chłopak, jako przestępca, trafi do obozu koncentracyjnego. Sprawa nie wygląda na skomplikowaną, lecz partner Günthera zostaje zamordowany podczas obserwacji mieszkania niejakiego Klausa Heringa, szantażysty.

Już następnego dnia po śmierci Brunona Bernhard otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – zostaje wezwany przed oblicze samego gruppenführera SS Reinharda Heydricha. Bernie ma wyśledzić i ująć grasującego w Berlinie szaleńca, którego ofiarami są nastolatki o blond włosach, w typie aryjskim. Do tej pory zabójca dziewczynek pozostaje nieuchwytny, a cała berlińska policja jest bezradna.

Günther tkwi po uszy w kłopotach i już nikomu nie może ufać. Szuka zabójcy lub zabójców dziewczynek i zarazem oprawcy Brunona Stahleckera. Niebezpieczne śledztwo zaprowadzi go w kręgi najwyższych sfer – hitlerowskich elit władzy…

Philip Kerr, ur. w 1956 r. w Edynburgu, znany i ceniony pisarz, bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, autor m.in. kryminałów historycznych, laureat wielu nagród literackich. Zadebiutował w 1989 roku powieścią Marcowe fiołki, która jest pierwszą częścią cyklu kryminalnego. Kolejny tom berlińskiej serii to Blady morderca. Akcja tych dwu powieści toczy się w mrocznych latach 30. XX wieku, zanim jeszcze wybuchnie II wojna światowa. Ostatnia część trylogii berlińskiej pt. Niemieckie requiem ukaże się jesienią 2014.

Najnowsza powieść z tego cyklu, A Man without Breath – której fabuła rozgrywa się w Smoleńsku, zimą i wiosną 1943 r. – jest laureatką nagrody im. Palle Rosenkrantza (Palle Rosenkrantz Prisen) dla najlepszej powieści kryminalnej, która ukazała się w Danii – nagroda przyznawana jest podczas festiwalu Krimimessen. Tytuł ten ukaże się w serii „mrocznej” w 2015 roku (w przekładzie Jolanty Kiełbas).

Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.