"Hitler" Johna Tolanda – pierwsze polskie wydanie – w księgarniach od 26 września

"Hitler" Johna Tolanda – pierwsze polskie wydanie – w księgarniach od 26 września
26 sierpnia trafi do księgarń pierwsze polskie wydanie biografii Adolfa Hitlera autorstwa Johna Tolanda. 

 
 
Intrygująca, po mistrzowsku napisana, kompletna biografia Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy!

Monografia Johna Tolanda jest jedną z czterech fundamentalnych biografii Hitlera − obok dzieł Alana Bullocka, Joachima Festa i Iana Kershawa − poświęconych tej złowrogiej i fascynującej postaci i, choć wydana po raz pierwszy prawie 40 lat temu, jako jedyna nie była do tej pory tłumaczona na język polski.

Książka, uznana przez niemieckich krytyków za kontrowersyjną, okazała się wielkim bestsellerem w USA. Opublikowano ją w 25 krajach świata w łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

John Toland jest laureatem Nagrody Pulitzera – przyniosła mu ją w 1971 roku książka The Rising Sun − pierwsza praca historyczną poświęcona dziejom wojny na Pacyfiku napisana bardziej z perspektywy japońskiej niż amerykańskiej.

Toland, pomaga zrozumieć fenomen Adolfa Hitlera jako człowieka, jednocześnie wyznaczając nowe standardy biografiom postaci historycznych.

Jako przedstawiciel pokolenia, na którym Hitler odcisnął niezatarte piętno, John Toland starał się ze wszystkich sił zapanować nad emocjami i pisać o nim z maksymalnym obiektywizmem. Przystępując do pracy nad książką w latach 70. przeprowadził ponad dwieście pięćdziesiąt wywiadów z osobami z najbliższego otoczenia Hitlera – z jego zwolennikami i krytykami.  Z wyjątkiem dwunastu, wszystkie wywiady zostały nagrane i obecnie znajdują się w Bibliotece Kongresu. Osoby, które udzieliły Tolandowi wywiadów, przeczytały odpowiednie fragmenty książki i nie tylko wprowadziły własne poprawki, ale często dodały interesujący komentarz.

Autor wykorzystał również niepublikowane wcześniej dokumenty, raporty i badania, które rzucają światło na zagadkową postać Hitlera: dossier amerykańskiego kontrwywiadu wojskowego, w tym protokół przesłuchania siostry Hitlera, Pauli; dokumenty znajdujące się w National Archives, m.in. tajny raport psychiatryczny na temat zdrowia Hitlera z 1918 roku; dokumenty British Government Archives; korespondencję Göringa z Negrellim z lat 1924–1925, rzucającą nowe światło na związki między nazistami i faszystami; tajne mowy Himmlera; dzienniki, notatki i wspomnienia, m.in. odkrywcze wspomnienia Traudl Junge, najmłodszej sekretarki Hitlera.

Książka ukaże się 26 września.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.