Samotność Portugalczyka – zapowiedź Wydawnictwa Czarne

Samotność Portugalczyka – zapowiedź Wydawnictwa Czarne
 SAMOTNOŚĆ PORTUGALCZYKA
IZA KLEMENTOWSKA

 

Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara, dlaczego João Soares został tylko w piżamie, co słychać wewnątrz fortu w Caxias, kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli, dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik?
Losy Portugalczyków to tylko pretekst, by się przyjrzeć świadomemu lub nie, chcianemu lub nie, warunkowemu lub nie odosobnieniu. To nie Portugalia pięknych wybrzeży i fado, lecz Portugalia podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i dumy.

Iza Klementowska napisała czuły przewodnik po portugalskiej duszy. Pokazuje Portugalię niczym na płytkach azulejos – każdy czytelnik może sam ułożyć sobie panoramę. Od imperium do peryferiów, od potęgi do kryzysu, od portugalskiej pychy do tęsknoty za dawną świetnością. Klementowska maluje obrazy Portugalii z wielką wrażliwością, przy okazji pokazując, na czym polega zmęczenie Starego Kontynentu.

Małgorzata Rejmer

Premiera książki, 28 sierpnia 2014 r., godz. 18:00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa. Spotkanie poprowadzi Bartosz Panek (PR Program II).

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.