"Miasteczko Zanesville" – nowość Zysk i S-ka Wydawnictwo

"Miasteczko Zanesville" – nowość Zysk i S-ka Wydawnictwo
Miasteczko Zanesville
Kris Saknussemm
Premiera: 12.05.2014
 

Kim jest Eliasz Prawojciec?

Futurystyczną bronią zagłady czy też zwykłym, staroświeckim mesjaszem?

Reinkarnacja gwiazdora porno czy zmutowanym rewolucjonistą na miarę wieku informacji?

Człowiek, który budzi się w Central Parku, w sercu Nowego Jorku, nie ma żadnych wspomnień – jedynym śladem jego przeszłości jest tajemniczy napis OJCZE, WYBACZ IM, B na plecach – i równie dobrze może okazać się każdym z powyższych.

Przygarnięty, a następnie wygnany przez grupę bojowników walczących z bezduszną Kultporacją Vitessa, Prawojciec staje się obcy w jeszcze bardziej obcym kraju. Kierując się treścią zagadkowych wiadomości pozostawianych przez Śmierdziela Krętacza, ścigany przez morderczych agentów Vitessy, wyrusza w surrealistyczną odyseję śladami własnej przeszłości. Podczas swej wędrówki, przemierza Stany Zjednoczone przypominające teraz olbrzymi park rozrywki zrodzony z wizji Walta Disneya, Huntera S. Thompsona i Hieronima Boscha. W tej podróży towarzyszy mu galeria niezapomnianych postaci – Aretha Nightingale, były futbolista,
a obecnie drag queen, Kaczor Dooley i Ubba Dubba – holograficzne postacie z kreskówek, w niewytłumaczalny sposób powołane do życia – i Kokomo, dziewczyna o eterycznej urodzie, której historia jest równie zagadkowa, co przeszłość Prawojca.
Zanesville to powieść komiczna i poruszająca jednocześnie, okrutna, błyskotliwa satyra, ale także wciągająca opowieść przygodowa i uniwersalna historia miłosna. To z pewnością jeden z najbardziej twórczych, brawurowych i zabawnych debiutów ostatniej dekady.

„Szokująca satyra złagodzona pełnym współczucia rysem humanizmu. Saknussemm wciąż nas zaskakuje, dezorientuje i zachwyca”.

„Locus Magazine”

„Saknussemm to niezwykły przypadek wizjonera w amerykańskiej kulturze – nieustraszony artysta, ze specyficznym sposobem postrzegania zachodniego świata”.

Jonathan Evison, autor bestsellera West of Here
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.