Bieżące informacje dla członków PIK

Bieżące informacje dla członków PIK
Newsletter PIK 7.2014
Bieżące informacje dla członków Polskiej Izby Książki

1. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Konferencja z okazji ŚDKiPA za nami. Relacja z konferencji oraz interesujące referaty o historii książki i czytania są już na naszej stronie internetowej). Przed nami ogłoszony na konferencji konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia”, w którym prace należy nadsyłać do 31 lipca. Pierwszą pracę konkursową otrzymaliśmy niecałe trzy dni po jego ogłoszeniu – mamy nadzieję, że jest to zwiastun dużego zainteresowania konkursem ze strony czytelników i miłośników księgarń.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbywa się dużo imprez w księgarniach i bibliotekach, o czym intensywnie informowały i informują media. Kwiecień stał się – m.in. dzięki promocji tego święta przez PIK – na dobre miesiącem promocji książki i czytelnictwa.

Szczegóły dotyczące konkursu „Moja ulubiona księgarnia” oraz jego regulamin dostępne są na stronie PIK.

2. Nagrody „Złoty Gryf 2014”, Nagroda Literacka m.st. Warszawy oraz książkowe domino w BUW
17 kwietnia w siedzibie Polskiej Izby Druku w Warszawie obradowała Komisja Konkursowa Nagrody „Złoty Gryf 2014”, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej poligrafii.

W skład tegorocznego jury wchodzą: Jerzy Petriaszwili – przewodniczący (Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW), Ryszard Czekała (Polska Izba Druku), Bartłomiej Królak (Polska Izba Opakowań), Andrzej Rowicki (Ekspert Polskiej Izby Druku w dziedzinie fleksografii), Andrzej Tomaszewski (Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego), Bogdan Wyrzykowski (Sekcja Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich) oraz Piotr Dobrołęcki, który tradycyjnie w tym gronie reprezentuje Polską Izbę Książki.

Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, w których zwycięzcy otrzymują statuetki „Złotego Gryfa”, prawo jego używania jako znaku graficznego na blankietach firmowych oraz przywilej zamieszczania na swoich wyrobach tekstu: „Drukarnia jest laureatem konkursu o nagrodę ‘Złotego Gryfa 2014’”. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród nastąpi 24 maja podczas Balu Polskiej Izby Druku w hotelu The Westin Warsaw.

Z kolei 23 kwietnia w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie, w siedzibie Biblioteki Narodowej, uroczyście wręczono w czterech kategoriach Nagrody Literackie m.st. Warszawy oraz Nagrodę w kategorii „Warszawski Twórca”, którą otrzymał Wiesław Myśliwski. Uroczystość relacjonowana była szeroko w mediach, także w Bibliotece Analiz.

Innym ciekawym wydarzeniem związanym z obchodami ŚDKiPA było książkowe domino. Akcja była manifestacją nie tylko pomysłów na wykorzystanie dużej liczby woluminów, ale też zaproszeniem do radosnego, zbiorowego uczestnictwa w święcie książki poprzez próbę pobicia rekordu Guinessa. Teaser akcji dostępny jest tutaj.

3. WTK – bardzo ważne imprezy PIK
Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie jak zwykle przygotowaliśmy ciekawe spotkania z polskimi i zagranicznymi ekspertami. Wykaz spotkań poniżej, a szczegółowy opis w załączeniu.

    Ustawa o jednolitej cenie – ostatnia szansa dla rynku książki!
    22 maja, godz. 14:00–15:00, sala Londyn C
    „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” – wnioski z pierwszych wyników badań
    22 maja, godz.16:00–18:00, sala Paryż B
    Egzemplarz obowiązkowy, czy mamy problem?
    23 maja, godz. 13:00, sala Paryż C (Dzień Targów Academii). Organizator: Sekcja Wydawców Akademickich i Naukowych PIK oraz Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich
    Rynek książki w dobie transformacji. Nowe formaty cyfrowe – szanse, zagrożenia, wyzwania
    23 maja, godz. 15:00–16:30, sala Londyn B. Organizator: Frankfurckie Targi Książki we współpracy z Polską Izbą Książki

Serdecznie zapraszamy także na stoisko Polskiej Izby Książki – nr 144a/D17 – zwłaszcza niezdecydowanych niezrzeszonych :).

4. Wszyscy członkowie PIK spotykają się 21 maja w Klubie Księgarza

21 maja 2014 r. o godz. 16.00 w Klubie Księgarza w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta 22/24, odbędzie się Walne Zgromadzenie członków PIK. Zaproszenie zostało już rozesłane do wszystkich członków PIK. Podczas WZ zostanie przedstawione sprawozdanie za rok 2013 oraz omówiony będzie plan działań w roku 2014. Ważnym punktem obrad będą wybory uzupełniające do Rady PIK, gdyż mamy trzy wakaty. Kandydaci będą wybierani z Kurii 1 – jeden członek do Rady oraz z Kurii 2 – dwóch członków do Rady. Osoby zgłaszane do wyborów powinny reprezentować wydawnictwa beletrystyczne, szerzej tzw. kolorówkę. Wszystkie trzy kurie mają swoje posiedzenia przed Walnym Zgromadzeniem. Podczas posiedzenia Kurii 1 i 2 wybrani zostaną kandydaci do Rady – ostateczny wybór nastąpi w czasie głosowania podczas WZ.

Ważne jest, żeby wszyscy członkowie PIK aktywnie uczestniczyli w decyzjach Zgromadzenia 21 maja. Rozliczenie budżetu za rok 2013 oraz plan za 2014 będą udostępnione członkom do 14 maja.

5. Fundacja Dziewczynka z Zapałkami prosi o wsparcie wydawców
W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, Fundacja chciałaby przygotować paczki podarunkowe dla swoich podopiecznych, w których znalazłyby się książki, czasopisma, dodatki do gazet (materiały zbędne, a nawet uszkodzone). Wszystko to, co dla Państwa może być niepotrzebne: od książki do kawałka papieru i sznurka, dosłownie wszystko, może mieć nieocenioną wartość a dla podopiecznych Fundacji może być źródłem ogromnej radości. W ramach podziękowania Fundacja wystawia dyplom oraz umieszcza logo darczyńcy na stronie internetowej i stronie na portalu Facebook.

Adres: Fundacja Dziewczynka z Zapałkami, ul. Gdańska 29, 90-715 Łódź

Biuro PIK

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.