"Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja 1. Dywizji Pancernej generała Maczka" trafia do księgarń

"Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja 1. Dywizji Pancernej generała Maczka" trafia do księgarń
DW Rebis poleca wznowienie publikacji Evana McGilvray’ego Marsz Czarnych Diabłów. Odyseja 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. To doskonała monografia jednego z najsłynniejszych polskich oddziałów biorących udział w drugiej wojny światowej. Książka właśnie trafia do księgarń.

Evan McGilvray opisuje rodowód tej formacji, jej powstawanie na obczyźnie, nieuchronne uwikłanie w politykę i chlubny szlak bojowy w okupowanej Europie – poczynając od Normandii, przez Belgię i Holandię, a kończąc na niemieckim Wilhelmshaven. 1. Dywizja – duma Polaków walczących u boku aliantów, wartość polityczna sama w sobie i nadzieja na odzyskanie godności i suwerenności – odniosła gorzkie zwycięstwo. Na oczach żołnierzy Stanisława Maczka, ofiar wielkiej polityki, Polska, która miała odzyskać niepodległość, ponownie znalazła się pod okupacją.
Evan McGilvray urodził się w 1961 roku w Winchester. Jest absolwentem University of London, prowadził badania na University of Bradford, doktoryzował się na University of Leeds. Od lat zgłębia historię polskiej armii i politykę polskiego rządu emigracyjnego w czasie II wojny światowej, zwłaszcza w kontekście jego stosunków z rządem brytyjskim.

11 marca ukaże się książka Generał Stanisław Maczek Stal i honor – życie i służba dowódcy 1. Dywizji Pancernej tego autora. 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.