"Archipelag gułag" – 28.12.1973 roku minęło czterdzieści lat od premiery

"Archipelag gułag" – 28.12.1973 roku minęło czterdzieści lat od premiery
Czterdzieści lat temu, 28 grudnia 1973 r., ukazał się w Paryżu ARCHIPELAG GUŁAG Aleksandra Sołżenicyna. To jedna z najważniejszych książek na temat totalitaryzmu, jaki ukazały się w XX wieku.

Powieść tę po raz pierwszy opublikowała paryska oficyna Editions du Seuil. W Związku Radzieckim dzieło zostało wydane dopiero w 1989 r.; do tej pory funkcjonowało w drugim, podziemnym obiegu. Sołżenicyn pisał tę głośną powieść między 1958 a 1968 rokiem.

Archipelag GUŁag, poświęcony więzienno-obozowej martyrologii narodu rosyjskiego i obywateli innych republik ZSRR i krajów, łączy w sobie elementy powieści, autobiografii, reportażu, wspomnień świadków i uczestników. Dzięki tej książce świat poznał prawdę o łagrach i skrywanej przed opinią publiczną części historii ZSRR.

Aleksander Sołżenicyn (1918-2008), aresztowany w 1945 roku i skazany na osiem lat obozu pracy, do 1956 roku przebywał na zesłaniu. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 1974 roku został ponownie aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRR i deportowany do RFN. Do ojczyzny wrócił dopiero w 1994 roku.

W tej chwili wydawcą ARCHIPELAGU GUŁAG jest Dom Wydawniczy REBIS.
 

Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.