Wydawnictwo Czarne żegna rok 2013

Wydawnictwo Czarne żegna rok 2013
Rok 2013 pełen sukcesów i osiągnięć!

 
W minionym roku wydaliśmy 72 nowe tytuły, większość także w formie e-booków, gościliśmy kilkunastu zagranicznych autorów, zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań autorskich, wzięliśmy udział w wielu targach książki, zarówno zagranicznych, m.in. w Londynie, Frankfurcie, Paryżu, jak i krajowych: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Białymstoku. Po raz pierwszy braliśmy także udział w Targach Książki Historycznej oraz Festiwalu Literackim w Sopocie.
Podpisaliśmy 20 kontraktów sprzedaży praw, dzięki którym książki naszych autorów ukażą się za granicą: Farby wodne w Niemczech, Czechach i na Ukrainie, Zabójcę z miasta moreli w Niemczech, Grochów w Szwecji, Biała gorączka w Szwecji i Boliwii/Meksyku (koedycja), Małe lisy w Niemczech, Jakbyś kamień jadła w Hiszpanii, a Dzisiaj narysujemy śmierć  we Włoszech.
Zainaugurowaliśmy aż trzy nowe serie wydawnicze. W serii Z domem ukazały się już trzy tytuły świetnie przyjęte przez czytelników – Dziś wieczorem nie schodźmy na psy. Afrykańskie dzieciństwo Alexandry Fuller (tł. M. Jankowska), Mój ojciec Romulus Raimonda Gaity (tł. M. Budzińska) oraz Strażnik trumny. Opowieść o mojej rodzinie  Wenguanga  Huanga (tł. D. Cieśla-Szymańska). Kolejna nowa seria to Menażeria, a w niej poruszająca książka Szympansy z azylu fauna. O przetrwaniu i woli życia Andrew Westola (tł. M. Zawadzka). Jesienią natomiast pojawił się zbiór Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria pod redakcją Dariusza Czai, otwierający antropologiczną serię Tropiki.
Nie sposób wymienić wszystkich wyróżnień, którymi uhonorowano wydane przez nas książki. Nasi autorzy otrzymali wiele znaczących wyróżnień i tytułów, przyznawanych na forum międzynarodowym i krajowym. Po raz kolejny otrzymaliśmy Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego – laureatem został Ed Vulliamy, autor książki Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy (tł. Janusz Ochab). Nagroda im. Beaty Pawlak przypadła Wojciechowi Góreckiemu za książkę Abchazja. Aż dwie książki otrzymały tegoroczny tytuł Książki Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej – Jutro przypłynie królowa Macieja Wasielewskiego oraz Bukareszt. Kurz i krew Małgorzaty Rejmer. Bukareszt  otrzymał także Nagrodę im. Teresy Torańskiej, a autorka nominację do Paszportów Polityki. Nominacją do Nagrody Literackiej Nike została wyróżniona książka Katarzyny Surmiak-Domańskiej Mokradełko, nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia – Grochów Andrzeja Stasiuka, zaś Stacja Muranów Beaty Chomątowskiej – nominacją do Nagrody im. Jerzego Turowicza.
W przyszłym roku planujemy zainaugurować serię Biografie. Pierwsze tomy poświęcimy tak wybitnym osobom jak: Sergiusz Piasecki, Stanisław Dygat, Katarzyna Kobro, Vaclav Havel, Bohdan Lachert i Józef Szanajca. Wydamy także antologię najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych reportaży XX wieku pod redakcją Mariusza Szczygła. Wśród kilkudziesięciu wartościowych i ciekawych tytułów 2014 szczególną uwagę pragniemy zwrócić również na antologię Znikające słowa pod redakcją Magdaleny Budzińskiej.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.