Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje

Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje
Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje

Najnowsza książka w serii „Sekrety historii” Wydawnictwa RM

Książka profesora Tadeusza Wolszy to pierwsza w kraju udana próba pełnego spojrzenia na życie codzienne więźniów politycznych w różnego rodzaju miejscach odosobnienia – więzieniach, obozach, ośrodkach pracy więźniów – w Polsce, w latach stalinowskiego terroru (1945–1956).

Korzystając z niedostępnej jeszcze do niedawna dokumentacji Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP oraz obficie czerpiąc z memuarystyki, Autor przedstawił codzienność w więziennej celi i w obozowym baraku, metody represji, niewolniczą pracę w kopalniach, kamieniołomach czy gospodarstwach rolnych. Odtworzył pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci, między innymi Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W pasjonujący sposób opisał też ucieczki więźniów z konwojów i zakładów karnych, na przykład z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego w Warszawie. W końcu imiennie wskazał na najbardziej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej – odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.

Ta znakomita praca historyczna to niezwykle interesująca i poruszająca lektura dla wszystkich zainteresowanych powojenną historią Polski XX wieku.

Tadeusz Wolsza
Więzienia stalinowskie w Polsce
ISBN 978-83-7773-159-8
Format: 158×213
Oprawa miękka
Str. 312
Cena: 34,90 zł
Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.