Nowa książka Khaleda Hosseiniego

Nowa książka Khaleda Hosseiniego
Nowa książka Khaleda Hosseiniego już w sprzedaży 23 października!
 
 
Khaled Hosseini, światowej sławy pisarz amerykański urodzony w Afganistanie, jest autorem trzech powieści: Chłopiec z latawcem, Tysiąc wspaniałych słońc oraz I góry odpowiedziały echem. Na tę trzecią, która ukazała się w USA i kilku krajach Europy w maju bieżącego roku, czytelnicy musieli czekać aż sześć lat! Łączna sprzedaż dwóch pierwszych powieści przekroczyła 38 mln egzemplarzy. Wiele wskazuje na to, że sprzedaż trzeciej w przeciągu następnych lat osiągnie podobny wynik. Chłopiec z latawcem został sfilmowany, a ekranizacja Tysiąca wspaniałych słońc znajduje się w fazie przedprodukcyjnej.

W swej najnowszej książce Hosseini nie stosuje żadnych nowych rozwiązań. Tak jak w pierwszych dwóch, tragiczna historia Afganistanu stanowi zaledwie tło dla opowieści o ludzkich losach i rodzinnych relacjach, w których miłość przeplata się ze zdradą, poświęcenie z wyborem lepszego zła, a „okrucieństwo i dobroć to odcienie tego samego koloru”. Tło historyczne jest tu przedstawione jeszcze bardziej mgliście niż w pierwszych dwóch książkach Hosseiniego, za to kreacje bohaterów – tym razem nie tylko Afgańczyków – są zdecydowanie bardziej złożone, podobnie jak wielopłaszczyznowa narracja.

Problemy poruszone w I góry odpowiedziały echem mają wymiar ogólnoludzki, ale czy przedstawiona tam historia – a raczej historie – mogłaby się wydarzyć gdzie indziej? Być może, ale Khaled Hosseini, choć mieszka w USA i pisze po angielsku, trwa przy swoich korzeniach zarówno jako pisarz, jak i społecznik. Wraz z żoną założył fundację organizującą pomoc humanitarną dla Afgańczyków, na którą przeznacza część swoich dochodów. Hosseini jest także „wysłannikiem dobrej woli” w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.